Aplikacje / są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie konieczne są śledzenie, kontrola, czy rejestrowanie parametrów procesów technologicznych. Istnieje mnóstwo tego typu rozwiązań, ale co jeśli samemu musimy napisać system /SCADA?

Możemy wówczas sięgnąć po zestaw komponentów PascalScada, przeznaczony dla programistów korzystających ze środowisk Delphi i Lazarus (środowiska oparte o język programowania Pascal/Object Pascal). Komponenty PascalScada, jeżeli są wykorzystywane wraz z kompilatorem Free Pascal w środowisku Lazarus, pozwalają tworzyć aplikacje HMI/SCADA działające w systemach operacyjnych MS Windows, GNU/Linux i FreeBSD, zarówno dla platform 32, jak i 64-bitowych.

Paleta komponentów PascalScada ułatwia obsługę komunikacji, zdalne mapowanie pamięci (tagi) i dostarcza kontrolek ekranowych (m.in. przyciski, paski postępu, pola tekstowe, obiekty do wprowadzania danych, animacje). Stopniowo wprowadzana jest także obsługa baz danych za pośrednictwem biblioteki ZeosLib – na platformach 32-bitowych jest już dostępna, ale w przypadku platform 64-bitowych wystepuje problem z biblioteką ZeosLib.

Zaletą komponentów PascalScada jest to, że są one dostepne na licencji GNU Library lub LGPL, dzięki czemu można spokojnie używać ich także w zamkniętych, komerycjnych projektach.

Kilka dni temu wydana została nowa wersja komponentów PascalScada, oznaczona numerem 0.6. Projekt jest aktywnie rozwijany, jeśli wziąć pod uwagę jego specyfikę. Ostatni commit do repozytorium kodu źródłowego miał miejsce 07 października 2009. Podkreślmy jedynie, że autor projektu PascalScada zaprasza do współpracy i prosi o wsparcie.


Aplikacja SCADA firmy Sitec, która wykorzystuje komponenty PascalScada – tutaj widać halę maszynową

Nam pozostaje życzyć autorom sukcesów – pomysł na bibliotekę, jak i jej obecny wygląd, zapowiadają się nieźle. Ciekawi jesteśmy także, czy ktoś korzysta lub rozważa wykorzystanie komponentów PascalScada we własnym projekcie.

Najnowszą wersję pobieramy bezpośredno z SVN:
https://pascalscada.svn.sourceforge.net/svnroot/pascalscada

lub ze strony projektu w serwisie SourceForge.net:
http://sourceforge.net/projects/pascalscada/files/

Więcej informacji:
http://pascalscada.blogspot.com/
http://pascalscada.sourceforge.net/

Strona firmy Sitec:
http://www.sitecbr.com.br/