Otrzymaliśmy bardzo zaskakującą informację prasową od firmy , polskiego producenta zasilaczy . Bez wątpienia jest ona na czasie i odpowiada polskim warunkom, jeśli chodzi o skalę problemów dotyczących zasilania. Jednak najbardziej uwagę zwracają niekonwencjonalne zastosowania zasilaczy , znacznie wykraczające poza podtrzymywanie zasilania serwerów i urządzeń IT, na które zwraca uwagę wspomniana informacja prasowa. Warto się z nią zapoznać… A jej treść brzmi tak…

Minusowe temperatury i coraz liczniejsze awarie prądu najbardziej dotykają rodziny, które korzystają z elektrycznych pieców centralnego ogrzewania. W ich przypadku brakowi światła towarzyszy brak ogrzewania i niemożność korzystania z ciepłej wody. Problem nie zmalał po zmniejszeniu opadów śniegu, gdyż niemal codziennie linie energetyczne padają pod naporem ciężkiego lodu. Tylko w tym tygodniu bez zasilania było 28 tysięcy domów w Wielkopolsce. Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że w najbliższych dniach mróz będzie coraz silniejszy, nawet do -30 stopni Celsjusza. Problemy z prądem nie znikną po odwilży, gdyż – jak wskazuje raport Najwyższej Izby Kontroli – wciąż pogarsza się stan techniczny polskiej infrastruktury energetycznej. Izba ostrzega, że awarie linii zasilających będą się nasilać niezależnie od pory roku.

Ciepła kąpiel pomimo awarii
W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń, które podtrzymują pracę pieców CO. Nie wszyscy wiedzą, że od niedawna można zadbać o ciepłą wodę za pomocą specjalnych zasilaczy awaryjnych UPS, które – w razie potrzeby – współpracują z akumulatorami samochodowymi. Domownicy mogą więc liczyć na to, że piec CO będzie pracował przez kilkanaście godzin po awarii, a nawet dłużej.

– Specjalne zasilacze awaryjne mogą służyć nie tylko do zabezpieczania gazowych kotłów centralnego ogrzewania, ale także kominków z tzw. płaszczem wodnym. UPS może być zainstalowany na podłodze lub w pozycji wiszącej –

tłumaczy Mariusz Piątkiewicz, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu EVER.

Polski producent jako pierwszy wprowadził na rynek zasilacze awaryjne przeznaczone przede wszystkim do tych właśnie celów. Nowe polske UPS-y serii Specline współpracują z piecami CO wszystkich wiodących światowych producentów. Zasilacze serii Specline charakteryzują się mocą 200W pracy ciągłej i 400W pracy chwilowej. Wydłużenie czasu pracy UPS-a możliwe jest poprzez dokładanie dodatkowych modułów bateryjnych. Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie akumulatora samochodowego.

Na ratunek rybkom
Zastosowanie zasilaczy awaryjnych od kilku już lat zaczyna wykraczać poza ochronę komputerów i serwerów. Pomysłowość użytkowników zaskakuje nawet samych producentów. Odbiorcami UPS-ów stali się między innymi akwaryści, zwłaszcza posiadacze drogich gatunków rybek. W razie awarii prądu, zasilacz podtrzyma pracę sprzętu natleniającego czy filtrów. Korzyści ze stosowania UPS-ów odkryli także posiadacze systemów alarmowych, które powinny działać nawet po wyłączeniu zasilania w całej okolicy. To samo dotyczy automatycznych bram wjazdowych. Zdarza się, że mechanizmy otwierające przestają działać po uderzeniu pioruna w czasie burzy. Właściciel auta, który zainwestował w awaryjne, nie musi w takiej sytuacji stawiać auta przed posesją. Brama otworzy się i zamknie pomimo braku prądu w instalacji.


Dzięki akwarium możemy cieszyć się morską, tropikalną fauną w środku polskiej zimy… Pod warunkiem, że gwarantujemy ciągłość działania systemom grzewczym i natleniania. W przeciwnym wypadku zanik zasilania może oznaczać zanik życia w naszym podwodnym królestwie. Być może akwarium i opisana sytuacja mogą być doskonałą metaforą roli infrastruktury krytycznej, IT i systemów zasilania gwarantowanego dla biznesu, który tutaj jawi się… Właśnie jako wykwintna tropikalna fauna i flora. Wszystko super, dopóki los nie wystawi naszej pociechy na próbę – nic tylko stać godzinami za szybką i zachywać się, jak to nam się pięknie udało i rozwija się. A tak niewiele wystarczy, aby wszystko uległo zniszczeniu…

Ciepłe opony
UPS-y mogą także przyczynić się do sukcesów sportowych. Zespół motocyklowy Creative Honda Racing Team wykorzystywał technologie zasilania awaryjnego EVER w trakcie przygotowań do wyścigów w sezonie 2009. Zawodnicy używali zasilacza Sinline 3000 do szybkiego podgrzewania opon na linii startowej. Dzięki temu przyczepność maszyn była bardzo wysoka już od chwili startu.

Rola zasilaczy awaryjnych będzie coraz większa ze względu na rosnącą liczbę urządzeń stosowanych w gospodarstwach domowych. UPS-y mogą być stosowane do podtrzymywania pracy: sprzętu IT, pieców CO, pomp wodnych, kominków z płaszczem wodnym, lodówek, lamp czy paneli słonecznych.

Więcej informacji:
http://www.ever.com.pl/

 

Perpetum mobile – komentarz DCSerwis.pl
Informacja prasowa firmy Ever zdaje się być dowodem na to, że coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że dzięki zasilaczom UPS można podtrzymać zasilanie urządzeń elektrycznych – oczywiście, jeśli moc tych urządzeń została odpowiednio dobrana do mocy używanych zasilaczy UPS. Wydawać by się mogło, że nikogo już nie dziwi fakt, że zasilacz UPS jest wręcz podstawowym wyposażeniem szafy serwerowej lub – jeżeli mówić o większej jednostce – stał się wymogiem koniecznym w dowolnej serwerowni… A w niektórych przypadkach wypadałoby wspomnieć nawet o redundantnych zespołach zasilaczy UPS.

Skoro bowiem zaczynamy używać zasilacze UPS do podgrzewania wody, podtrzymywania pracy „krytycznych urządzeń zapewniających ciągłość życia domowego akwarium” (mamy na myśli wcześniej wspomniane systemy natleniania), czy wreszcie do – lekko – enigmatycznego podgrzewania opon motocyklowych… To wydaje się, że każdy doskonale już wie, do czego zasilacz UPS może się przydać i jaka jest ogólna zasada jego działania.

Tylko osoby, które mają do czynienia z utrzymaniem w działaniu większej liczby zasilaczy UPS w rozległych instytucjonalnych infrastrukturach mają prawo wciąż się dziwić, dlaczego większość użytkowników zakłada, że… Zasilacz UPS działa na zasadzie perpetum mobile – czemu bowiem większość użytkowników wyraża swoje niezadowolenie, kiedy po zaniku zasilania z miasta po kilku lub kilkunastu (w zależności od pojemności modułów bateryjnych) minutach także zasilacz UPS przestaje gwarantować zasilanie i… Urządzenia zwyczajnie się wyłączają? To dziwne, ale wciąż wiele osób myli zasilacz UPS z generatorem mocy – chociaż pomyłka ta wydaje się niedorzeczna, to jest dość powszechna. Być może nie dotyczy to kadr technicznych i pracowników IT (przynajmniej technicznej części tej grupy), ale pamiętajmy, że organizacje to nie tylko część techniczna i pracownicy IT, a przede wszystkim biznes.


Urządzenie najczęściej utożsamiane z zasilaczem UPS, który dla wielu użytkowników zdaje się być uniwersalnym remedium na wszelkie problemy z zasilaniem, o wręcz nieskończonej mocy i pojemności, czyli perpetum mobile. A przynajmniej projekt koncepcyjny takiego urządzenia – równie konkretny, co wymogi stawiane przed systemami zasilania gwarantowanego przez nieświadomych zagrożeń i zasad działania elementów takich systemów użytkowników. Śmiać się? Tak, raczej z nas samych. Wydaje się, że sporo jeszcze musimy zrobić, aby uświadomić zagrożenia klientom naszych usług. Do tego czasu możemy spodziewać się niezadowolenia z faktu, że pomimo wykorzystania zasilacza UPS „zabrakło prądu już po krótkiej chwili, a urządzenie cały czas piszczało”

Z tego właśnie powodu informacja prasowa firmy Ever daje do myślenia. Wciąż jest sporo do zrobienia w dziedzine zwiększania świadomości użytkowników, jeżeli chodzi o mające na celu gwarancję zasilania. Nie chodzi tutaj o akwaria czy bramy wjazdowe na posesje… Jako osoby odpowiedzialne za gwarantowanie ciągłości działania systemów informatycznych mamy obowiązek wychowywać naszych klientów subtelnie zwracając im uwagę na potencjalne zagrożenia. To opłaci się obydwu stronom. Zasilacze UPS? W porządku. Może w niektórych miejscach oprócz zasilaczy UPS przydałby się także agregat prądotwórczy i rozdzielnia z układem SZR (samoczynnego załączania rezerwy)? Wszak nie ma totalnej gwarancji zasilania. Nie istnieje coś takiego jak perpetum mobile. Nawet o agregat prądotwórczy należy dbać tak, aby móc na nim polegać. Szczególnie w mroźną zimę warto pomyśleć o naładowanych akumulatorach niezbędnych do rozruchu i paliwie, które powinno zostać wzbogacone na wypadek wspomnianych mrozów sięgających -30 stopni Celcjusza. Zasilacz UPS to nie wszystko. Generator mocy też… Najważniejsza jest świadoma eksploatacja. A ta dziedzina wiedzy wciąż wydaje się lekceważona w świecie IT. A kiedy ostatni raz pomyśleliście o okresowej wymianie baterii w Waszych zasilaczach UPS?