Definicja wg Wikipedii:

„Łuk elektryczny, wyładowanie łukowe – ciągłe wyładowanie elektryczne zazwyczaj w gazie pod ciśnieniem normalnym (atmosferycznym) lub wyższym. Cechą charakterystyczną jest bardzo mały wewnętrzny opór elektryczny. Wyładowanie zachodzi pomiędzy dwiema elektrodami z materiału przewodzącego prąd elektryczny lub między stykami łącznika elektrycznego mechanizmowego w trakcie wyłączania prądu elektrycznego.”

Ale co to ma wspólnego z BHP i serwerownią? Ma dużo wspólnego, tylko zwykle o tym zapominamy.

We współczesnych serwerowniach mamy coraz częściej do czynienia z urządzeniami o dużych mocach elektrycznych, często przekraczających kilka kW, co łącznie powoduje konieczność zastosowania urządzeń zasilających (rozdzielnie, UPS) o mocach przekraczających 100 kW. Ponieważ codziennie wykorzystujemy te urządzenia, to łatwo nam zapomnieć, z jak wielką energią mamy do czynienia i czym może się skończyć nieprzestrzeganie zasad BHP w serwerowni lub pomieszczeniach ruchu elektrycznego.

Na początek krótka demonstracja zwarcia w małej rozdzielni elektrycznej:

Robi wrażenie, prawda? A to tylko zwykła mała rozdzielnia, tak na oko mogłaby służyć do zasilenia kilka szaf lub jednej dużej macierzy dyskowej. Pomyślcie, co się dzieje przy zwarciu w naprawdę dużej rozdzielni….

A teraz krótka sekwencja z kamery ustawionej w rozdzielni. Na początku mamy zwarcie i wybuch, potem słychać alarm p-poż a na końcu uruchamiany jest system gaszenia gazem.

A tu mamy przykład, co się dzieje, jeśli jesteśmy za blisko…

To też nie była jakaś duża rozdzielnia – ot taka sobie zwykła, jakich wiele.

Oczywiście pokazane wyżej wypadki nie zdarzają się przy prawidłowo zaprojektowanej i eksploatowanej przez przeszkolony personel, ale miejmy je na uwadze podłączając kolejne urządzenia do zasilania.

Nikomu nie życzymy takich „atrakcji” w czasie pracy, ale pamiętajmy, czym może grozić nawet mały błąd przy pracy w rozdzielni.