Firma specjalizująca się w rozwiązaniach chłodzących m.in. standardowe PC z użyciem wody, wprowadziła na rynek nowy produkt – Liquid Blade – przeznaczony, co sugeruje nazwa, tym razem, dla serwerów kasetowych. Prezentacja tej interesującej konstrukcji miała miejsce na konferencji Blade Systems Insight Summit 2010.

Platforma Liquid Blade to obudowa (ang. chassis), która chłodzi kasety serwera za pomocą dedykowanego, płynnego chłodziwa, nazwanego Hardcore Core Coolant. Wspomniany płyn to czysty dielektryk, który jest bezzapachowy i podlega biodegradacji. W standardowej, stelażowej szafie serwerowej można zamontować do 7 takich chassis, zużywając 5U pojemności.

Krótka specyfikacja platformy Liquid Blade:

  • Wykorzystanie procesorów 5500 lub 5600 serii Xeon, włączając modele sześciordzeniowe (2 x gniazda FC-LGA 1366).
  • Chipset Intel 5500.
  • 6 x slot DDR3 per procesor na moduły pamięci.
  • 2 x 1.0Gb/s LAN.
  • 4 x sloty 3.0Gb/s SATA II pozwalające podłączyć do 4 x wewnętrznych dysków SSD o rozmiarze 2.5 cala w konfiguracji RAID 0, 1, 5 lub 10.
  • 2 x port USB 2.0.
  • 1 x zasilacz 680W.

Producent zauważa, że opatentowane chłodziwo Core Coolant charakteryzuje się 1350 razy większą efektywnością w porównaniu do powietrza. Natomiast data center, korzystające z tego typu rozwiązań, będzie cechować się istotnie obniżonym współczynnikiem hałasu.

Ponadto, Hardcore Computer zwraca uwagę na fakt, że, skoro chłodzenie płynem jest znacznie bardziej efektywne niż chłodzenie z użyciem powietrza, to oznacza potencjalne oszczędności dla firm, które mogą pozwolić sobie na użycie tej technologii. Serwery Liquid Blade eliminują konieczność stosowania wentylatorów na szafach serwerowych. Pomieszczenie, w którym mają pracować, teoretycznie, może korzystać wyłącznie z klimatyzacji komfortu, celem zapewnienia odpowiednich warunków pracy operatorom. Co więcej, Hardcore Computer podkreśla, że oferowany przez nich sprzęt nie wymaga specjalizowanej ochrony przeciwpożarowej, ponieważ serwery są zanurzone w płynnym, niepalnym chłodziwie.

Warto zauważyć, że chłodzenie cieczami nie jest nowym pomysłem, jeśli chodzi o rynek data center. Już w latach 80-tych było wykorzystywane m.in. w superkomputerze Cray 2, gdzie, ze względu na specyfikę urządzenia, nie można było zastosować chłodzenia powietrzem. Do tego celu używano wówczas płynu o nazwie Fluorinert, który był produkowany przez firmę 3M. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań przeznaczonych dla środowisk wysokiej gęstości, które wykorzystują chłodziwa płynne – przykładem może być oferta firmy Iceotope lub Green Revolution Cooling (chłodziwo: GreenDEF). Temat chłodzenia cieczą na pewno jeszcze nie raz pojawi się na naszych łamach.


Superkomputer Cray 2, należący do rodziny superkomputerów Cray, opracowywanych od lat 70-tych przez firmę Cray Inc., który musiał rozpalać wyobraźnię każdego fana komputerów na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Ten model był chłodzony cieczą o nazwie Fluorinert [Źródło: http://craysupercomputers.com/]

Na zakończenie, należy tylko zwrócić uwagę, że firma Hardcore Computer pozwala już składać zamówienia na serwery Liquid Blade, jednak oficjalnie, będą one dostępne w sprzedaży dopiero od września 2010 roku.

Na podstawie:
http://www.datacenterknowledge.com/
http://www.iceotope.co.uk/
http://grcooling.com/
http://www.hardcorecomputer.com/NewsDetail_news38.aspx
http://craysupercomputers.com/
http://www.cray.com/