Institue for International Research 19 września już po raz trzeci zorganizował Kongres Data center.
Hasłem przewodnim było: Codzienne sprawy i niecodzienne wyzwania. Całe spotkanie odbyło się w Warszawie, hotelu Mercure. Po szybkim przywitaniu przyszedł czas na to, czemu kongres był poświęcony – problemom i wyzwaniom centrów przetwarzania danych.
Jak i na poprzedniej edycji wydarzenia, salę konferencyjną zapełniło wielu uczestników, przedstawicieli firm. Nie zabrakło tam również nas – redakcji dcserwis.pl.

Całe spotkanie podzielone było na 3 bloki tematyczne. Pierwszym z nich był: Ramy prawne, umowne i funkcjonalne Data Center. Jako pierwsza z mikrofonu korzystała pani Beata Kuczek-Maruta, radca prawny. Przekrojowo przedstawiła wszystkim zebranym większość norm prawnych dotyczących budowy. Dzięki tej prezentacji żaden uczestnik kongresu nie postanowi wybudować swojego centrum w miejscu nie spełniającym norm prawnych. Następna prezentacja była poświęcona samemu działaniu data center pan Roman Bieda omówił kwestie działania licencji, podpisywanych umów oraz ochrony danych osobowych. Ostatnia prezentacja w tymże bloku, przeprowadzona przez reprezentanta firmy Schneider Electric, Bartosza Mazurka. Poświęcona była optymalizacji infrastruktury pod kątem standaryzacji, potencjalnej rozbudowy oraz naprawom systemów.

Drugi blok poświęcony był Infrastrukturze Krytycznej oraz zapobieganiu awariom. Na samym początku prezes firmy FAST GROUP, Aleksander Redlich, zapoznał nas z dostępnymi metodami redukcji ryzyka awarii. Wystąpienie Pana Roberta Berlińskiego (Nixen) dotyczyło kontroli oraz testowaniu infrastruktury. Na zakończenie bloku poświęconemu infrastrukturze krytycznej Krzysztof Krywko z Linxdatacenter podzielił się z nami studium ryzyka związanego z działaniem centrum przetwarzania danych oraz metodami działania podczas awarii.

Po przerwie obiadowej nadszedł czas na ostatni blok – Zmiany organizacyjne i funkcjonalne w data center. Prezentacje w tym module jako pierwszy przeprowadził Grzegorz Szych, reprezentujący Panduit Poland. Poświęcona była wirtualizacji oraz modelowi przejścia na chmury obliczeniowe / usługowej. Następnie, Piotr Smereczniak, dyrektor działu projektowania data center w ATM Systemy Informatyczne, przedstawił sposoby na redukcję wskaźnika PUE oraz o korzyściach, jakie przynosi takie działanie. Tematem następnego wystąpienia było omówienie przenosin centrów przetwarzania danych. Paweł Karwowski oraz Bartłomiej Rybak z SII Polska wykonali pełne studium na temat strategii i problemów wynikających z migracji.

Ostatnia prezentacja na kongresie poświęcona była organizacji Open Data Center Alliance. Piotr Wąsikowski z MCH Advisors omówił jakie szanse i zagrożenia niosą ze sobą postulaty ODCA.

Na zakończenie kongresu odbył się panel dyskusyjny na temat nietypowych rozwiązań w centrach przetwarzania danych oraz ich wpływie na optymalizacji kosztów. Moderatorem dyskusji był Dyrektor Pionu Realizacji Integrity Solutions, Rafał Strzałkowski. W panelu uczestniczyli również Andrzej Góralski, Główny specjalista ds. Systemu Informatycznego w ZUSie, Wojciech Łącki z Pomorskiego Centrum Przetwarzania Danych i zaproszeni goście.

Można bez żadnych wątpliwości stwierdzić, że III Kongres Data Center zakończył się ogromnym sukcesem. Wszyscy uczestnicy tego wydarzenia z pewnością znacząco wzbogacili swoją wiedzę, która, miejmy nadzieję, pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój branży centrów przetwarzania danych w Polsce.

a już niedługo kilka wywiadów z III kongresu ! 🙂 bądźcie z nami i bacznie obserwujcie co się u nas dzieje !