Powstaje jeden z ciekawszych pomysłów modernizacyjnych z jakimi mieliśmy do czynienia do tej pory. Szwedzki ISP (Internet Service Provider), planuje przekształcić ogromny zbiornik na gaz ziemny, w nowoczesne pięciokondygnacyjne centrum danych. Pomysłodawcą jest developer Bahnhof, który uzyskał już rozgłos dzięki innym niezwykłym projektów i wzorów data center, np. “James Bond Villain”- centrum danych umieszczonym w dawnym bunkrze jądrowym oraz jednostce modularnej, która była zaprojektowana tak, aby wyglądać jak stacja kosmiczna.

Tymczasem Bahnhof planuje przekształcić jeden z ogromnych Sztokholmskich Gazometrów – wysoki budynek przeznaczony do magazynowania gazu – i przekształcić go w „pięciopiętrowy dom z tysiącem mieszkań”dla serwerów. Projekt ten jest jednym z dwóch planowanych przez tego developera. Drugi projekt, znany jako Nimrod, zostanie wybudowany na terenie jednego z zakładów żywienia w Sztokholmie. Istniejący budynek jest obsługiwany przez Fortum, dużej firmie energetycznej w Sztokholmie.

Gasometer

Gasometer jest cylindrycznym budynkiem wzniesionym w 1893 roku, zbudowanym z czerwonej cegły otoczony przez niesamowitą drewnianą- stalową konstrukcje stropu i sufitu, który jak uważa Bahnhof, przyczynia się do „sakralnego charakteru miejsca.”

gasometer wnętrze

Photo: Bahnhof

Projekty

Bahnhof zleciła dwa projekty dla witryny gazometru. Jednym z nich jest z Albert France-Lanord. Projekt Lanord przewiduje pięć pięter, z pomieszczeniami serwerowymi, oraz otwartym korytarzem po środku. Najwyższe piętro będzie wykorzystywane do działalności kulturalnej. Ten projekt może obsługiwać do 3500 serwerów. Oto ilustracja koncepcji projektowej Lanorda:

 bahnhof-gasometer-lanord

Druga koncepcja wzornictwa SplitVision oferuje tylko dwa piętra serwerów o łącznej mocy 10 megawatów na obciążenia IT. Dwa dolne poziomy będą mieścić sale serwerowe, ustępując dużej otwartej przestrzeni w górnej części wieży. Winda Centrum zapewni dostęp do sali konferencyjnej ze szkła na trzecim poziomie. Na szóstym poziomie znajdzie się bar. Będzie również dostęp do windy, która zawiezie nas do punktu widokowego na dachu z widokiem na Sztokholm. Oto schemat:

 bahnhof-gasometer-design2

Oczywiście,  pomysły te są w fazie projektowania, i nie jesteśmy w stanie powiedzieć czy te wizje zostaną w pełni zrealizowane. Jedno jest pewne, pomysł jest genialny i na pewno już posiada wielu zwolenników.

Źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2013/03/19/gas-tower-becomes-futuristic-data-center/2/