Wracamy po świętach z nową porcją artykułów i wiadomości. Na początek może już znane pojęcie, ale na pewno nie dla wszystkich. Naszym dzisiejszym tematem będzie modułowe data center ( modular data center), czyli nic innego jak przenośne data center zapakowane w kontener. Doskonała alternatywa dla tradycyjnego data center, która może być umieszczony w dowolnym miejscu oraz której możliwości mogą być dopasowane do aktualnych potrzeb, wystarczy dodać lub odjąć moduł.

Modułowe systemy centrum danych, składają się ze specjalnie zaprojektowanych modułów, części i komponentów, które zapewniają skalowalną wydajność centra danych z wieloma opcjami zasilania i chłodzenia. Moduły te mogą być dostarczone do dowolnego miejsca na ziemi, do dowolnego klienta, który chce rozbudować swoje data center właśnie w ten sposób, czyli komponując zestaw modułów. Co więcej, modułowe centra danych zazwyczaj składają się ze standardowych komponentów, dzięki czemu są łatwe i tanie w budowie.

Modułowe centra danych występują w dwóch rodzajach obudów. Bardziej popularny z nich nazywana containerized data centers albo portable modular data centers , czyli mówiąc po polsku kontenerowe centrum danych lub przenośne centrum danych. W tego typu centrach danych, sprzęt taki jak serwery, pamięć masowa urządzenia sieciowe itp., są umieszczane w standardowym kontenerze, który następnie jest transportowany do żądanej lokalizacji. Kontenerowe centra danych są zazwyczaj wyposażone w własne systemy chłodzenia.

Drugim rodzajem modułowych centrów danych to takie, które składają się z wcześniej przygotowanej instalacji oraz elementów, które mogą być szybko wbudowane. Przykładem może być wersja HP modułowego data center, które nazywane jest Flexible Data Center czyli po polsku giętkie centrum danych i jest wykonane z elementów z blachy, które są tworzą cztery hale centrum danych związanych z centralnym budynkiem operacyjnym.

Modułowe centra danych są pewną formą konwergencji powstającej infrastruktury lub też inaczej infrastruktury konwergentnej, czyli podejścia które pozwala na znaczne korzyści skali oraz bardziej efektywnym i świadomym wykorzystaniu energii.

Modułowe centra danych są przeznaczone do szybkiego wdrożenia, oraz osiągnięcia wysokiej efektywności energetycznej przy wysokiej gęstości komputerów przy jednoczesnym zmniejszaniu kosztów w porównania do tradycyjnych metod budowlanych. Co więcej czas budowy wynosi od kilku miesięcy do roku. Czyli relatywnie bardzo krótko.

Przykłady:

HP Performance Optimized Datacenter (POD)

hp data center

Sun Modular Data Center

Sun_Modular_Datacenter_SunEBC

IBM Portable Modular Data Center

IBMPortableModularDataCenter2

 

źródło: http://en.wikipedia.org/wiki/Modular_data_center