Podczas poszukiwania ciekawych tematów, które mógłbym wam przedstawić natknąłem się na pojęcie Blue Brain Project. Zagadnienie wydało mi się dość interesujące dlatego postanowiłem wam zaprezentować. Więc co to jest Blue Brain Project? W wolnym tłumaczeniu projekt niebieski mózg. Ktoś słyszał? Jakieś skojarzenia? Skoro mamy w telefonach bluetooth czyli niebieski ząb, czym może być blue brain? Jakaś nowa technologia? Tak. Czy zmieni nasz świat? Myślę że na pewno. Zainteresowani? To zapraszam do czytania dalej.

No to zacznijmy od początku…

No to zacznijmy, co to jest Blue Brain Project? Blue Brain Project to próba stworzenia syntetycznego mózgu za pomocą inżynierii odwrotnej i odtworzenia go na poziomie komórkowym wewnątrz symulacji komputerowej. Czyli krótko mówiąc jest to próba stworzenia cyber mózgu.

Teraz wyjaśnienie, bo za pewne nie każdy wie co to inżynieria odwrotna.

Technika odwracania, inżynieria odwrotna, inżynieria wsteczna, programowanie zwrotne (ang. reverse engineering) to proces badania produktu (urządzenia, programu komputerowego) w celu ustalenia jak on dokładnie działa, a także w jaki sposób i jakim kosztem został wykonany. Zazwyczaj prowadzony w celu zdobycia informacji niezbędnych do skonstruowania odpowiednika. Innym zastosowaniem jest porównanie lub zapewnienie współdziałania z własnymi produktami.

W naszym wypadku produktem jest mózg i faktycznie chcemy się dokładnie dowiedzieć jak działa i odtworzyć go w formie cybernetycznej.

Projekt powstał w maju 2005 r. przez Henry Markram na EPFL w Lozannie , w Szwajcarii. Celem projektu jest uzyskania pełnej wiedzy o mózgu i umożliwieniu lepszego i szybszego rozwoju metod leczenia chorób mózgu.

Jeżeli posiadacie parę minut wolnego, a zgaduje że posiadacie skoro czytacie ten artykuł, zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu

Cele projektu

Początkowym celem projektu, zakończony w grudniu 2006 r. była symulacja rat kolumny kory nowej , która jest uważana przez niektórych badaczy za najmniejszą jednostkę funkcjonalną w korze mózgowej (ta część mózgu jest odpowiedzialna za wyższe funkcje, takie jak świadome myślenie). Taka kolumna ma 2 mm wysokości, ma 0,5 mm średnicy i zawiera około 60000 neuronów u ludzi. Szczur posiadają kolumny są bardzo podobne w konstrukcji, lecz zawierają one jedynie 10000 neuronów.

W dłuższej perspektywie celem jest zbudowanie szczegółowych i funkcjonalnych symulacji procesów fizjologicznych w mózgu człowieka:

„Nie da się zbudować ludzkiego mózgu, ale możemy to zrobić w ciągu 10 lat”

powiedział Henry Markram, dyrektor projekt Blue Rain w 2009 r. na konferencji TED w Oksfordzie.

Rzeczywistość

Jak na razie naukowcy „zmapowali” tylko jednego robaka zwanego C. elegans. Robak ten posiada zaledwie 302 neuronów i 7000 połączeń. Następnie powinniśmy zrobić to z muchą Drosophila, która ma 135.000 neuronów, później zebra-fish, która ma około miliona neuronów, oraz inne najmniejsze znane ssaki.

Dzisiejsza technika pozwala nam na obróbkę około tysiąca neuronów jednocześnie. Ludzki mózg ma pomiędzy 85 a 100 miliardów neuronów. Czyli jak widać na pierwszy rzut oka nie jest zbyt dobrze. Nasze możliwości są zbyt małe żeby osiągnąć taki cel.

Dla porównania, Wielki Zderzacz Hadronów w Genewie generuje około 10 petabajtów danych rocznie. Jeśli mózg zawiera między 85 a 100 miliardów neuronów, to oznacza, że cały mózg generuje około 300.000 petabajtów danych każdego roku. Myślę, że to doskonale pokazuje jak daleko jesteśmy…

Podsumowanie

Podsumowując, projekt bardzo fajny, ale jak zwykle nasze możliwości wciąż są bardzo ograniczone i małe w porównaniu do postawionych sobie celów. Oczywiście nie od razu Rzym zbudowano, jednak trzeba patrzeć realnie. 10 lat to za mało…a jeżeli zmieścimy się w 25 będzie to bardzo dobry wynik. Jednak trzymamy kciuki i patrzymy jak projekt się rzowija.

Zachęcamy do obejrzenia oficjalnej strony projektu:

 

http://bluebrain.epfl.ch/