Serwery odpowiedzialne za przechowywanie i dystrybucję danych wśród pracowników oraz klientów jest coraz częściej podstawą prawie każdej nowoczesnej branży. Oczywiście, ten rodzaj usług ma swój , który na pierwszy rzut oka wydawać się może zbyt duży i nieopłacalny. Jednak po rozważeniu wszystkich „za” i „przeciw” okazuję się, że po stronie „za” stoi więcej argumentów, a całkowity w długiej perspektywie czasu jest stosunkowo niski i może przynieść nam wielkie dla przedsiębiorstwa.

Podstawowym celem każdego przedsiębiorstwa jest, albo przynajmniej powinno być, osiąganie jak najwyższego zysku oraz zwiększanie swojej wartości rynkowej. Jednym z wskaźników, które pokazują nam efektywność przedsiębiorstwa jest .

ROI (ang. return on investment – ) – wskaźnik rentowności stosowany w celu zmierzenia efektywności działania przedsiębiorstwa, niezależnie od struktury jego majątku czy czynników nadzwyczajnych. „

Poniżej prezentujemy pięć sposobów na uzyskanie jeszcze lepszego wyniku ROI w serwerowni.

1. Podstawa: prawidłowe

Chłodzenie jest niezwykle ważnym elementem w serwerowni, jak również odgrywa bardzo ważną rolę przy tworzeniu kosztów całkowitych energii w centrum danych. Serwery wytwarzają ogromną ilość energii w postaci ciepła, które musi być albo odprowadzone z pomieszczenia lub w inny sposób zneutralizowane, w celu utrzymania odpowiedniej temperatury w obiekcie. Istnieje wiele sposobów chłodzenia jak również wiele zagrożeń, które powstają wewnątrz jak i zewnątrz szafy.

Wierzcie lub nie, ale złe zarządzanie kablami, jest jednym z najpopularniejszych przyczyn przegrzania, przestojów, zmniejszenie żywotności komponentów i zwiększania kosztów. Prawidłowe zainstalowane kable, od samego początku utrzymują swobodny przepływ powietrza, zwiększają widoczność oraz zapewniają ochronę przed wyrwaniem. Ten często ignorowany aspekt, prawidłowej instalacji sieciowej, może powodować liczne awarie, często powodowane samoczynnie, bez ingerencji z zewnątrz.

Wielu instalatorów robi wielki błąd, pakując cały sprzęt wytwarzający duże ilości ciepła do jednej szafy, pozostawiając inne, prawie całe puste. To nie jest dobry pomysł… . W przypadku braku równowagi ciepła, można doprowadzić do powstawania hot spotów w serwerowni, które utrudniają pracę systemom chłodzenia. To oczywiście powoduje znaczne zwiększenie wykorzystania energii, ponieważ o wiele ciężej utrzymać takie obszary w optymalnej temperaturze, a co więcej przez takie praktyki skracamy żywotność wszystkich elementów biorących w tym udział.

Z jakiegoś powodu, szafy serwerowe to największy na świecie magnes na kurz. Zgromadzony kurz może zablokować przepływ powietrza do urządzenia i w wyniku doprowadzić do przegrzania. Czyszcząc regularnie serwerownię od góry do dołu, z pewnością można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i kłopotów. Należy także pamiętać, aby trzymać uszczelnić drzwi do serwerowni, aby powstrzymać kurz z zewnątrz i zwiększyć ogólną wydajność chłodzenia.

Podczas instalacji serwerów, upewnij się, że potrzeby chłodzenia są dokładnie obliczone. Podczas dodawania nowego urządzenia do konfiguracji serwerowni, konieczne jest, aby ponownie wyznaczyć optymalny poziom chłodzenia według dodatkowego zużycia energii (produkcji ciepła).

2. Zarządzanie dostawami energii

Ciepło jest generowane tylko przez te urządzenia, które są aktualnie uruchomione. Możemy zaoszczędzić wiele pieniędzy wyłączając sprzęt i urządzenia, które nie muszą być aktualnie włączone. Tylko jak to zrobić gdy nie ma nas w budynku? Dla firm, które nie potrzebują zasilania całego obiektu 24/7, istnieją (), które zapewniają możliwość bezpiecznego wyłączania niektórych urządzeń w czasie gdy ich nie potrzebujemy, a najbardziej zaawansowane modele dają pełną programowalność każdego gniazdka. Te mogą być w pełni zintegrowane z oprogramowaniem systemu, który w łatwy sposób przejmie pełną kontrolę nad całym zasilaniem. Co więcej, wydajne urządzenie zwróci się w ciągu zaledwie kilku lat.

Energia słoneczna jest rozwiązaniem, które staje się obecnie coraz bardzo popularne. Choć drogie w instalacji, systemy solarne zapłacą za siebie w ciągu kilku lat. Aby dodać jeszcze więcej bezpieczeństwa dla inwestycji, możemy zainwestować w baterie fotowoltaiczne, które gwarantują zwykle ćwierć wieku działania. Jedynym minusem jest to, że dostępność energii słonecznej zależy całkowicie od pogody.

3. Drogi nie zawsze znaczy najlepszy

Ludzie mają tak, że często uważają, że to co droższe to znaczy lepsze. Tak samo jest wśród instalatorów sprzętu , którzy wybierają najlepsze marki przy wyborze. Choć strategia ta prawdopodobnie zapewni wydajność, której potrzebujesz, to nie znaczy, że samej wydajność i niezawodności nie można osiągnąć w bardziej przystępnej cenie.

Przed automatycznym zrównaniem ceny z osiągniętymi wynikami, spróbuj sprawdzić popularne fora, takie jak i Spiceworks, do profesjonalnych recenzji sprzętu. Możesz tam znaleźć niedrogie i ciekawe serwery.

Fajne jest mieć wszystko co najlepsze. Najlepsze marki i sprzęt dla wszystkich pracowników, ale nie zawsze jest to dobre dla całego przedsiębiorstwa. Zawsze kupuj tyle sprzętu ile potrzeba do uruchomienia nowej operacji, dodając trochę zapasu „ na wszelki wypadek”.

4. Future-Proofing

Jeśli chodzi o technologie informacyjne, standardy są niezwykle trudne do określenia. Mimo to, przy zakupie sprzętu, systemów chłodzenia i okablowania, najlepiej, w miarę możliwości, jest myśleć o przyszłości . Posiadanie dokładnej wiedzy o trendach w branży okazują się ogromną korzyścią dla rentowności. Oczywiście czasem lepiej kupić nowy droższy sprzęt, ponieważ nie będzie trzeba go wymieniać pięć razy w ciągu roku.

5.

Wirtualizacja serwerów jest to świetny sposób, aby jak najlepiej wykorzystać swoje zasoby. Zamiast kupować dodatkowe serwery, wirtualizacja pozwala na podział środków przy maskowaniu fizycznej lokalizacji.

Po pierwsze, wirtualizacja serwerów pozwala na zminimalizowanie strat spowodowanych awarią. Jest to możliwe dzięki temu, że kopię bezpieczeństwa maszyny wirtualnej można przywrócić do życia znacznie szybciej niż maszynę fizyczną. Podczas, gdy przywracanie do życia rozbudowanej maszyny fizycznej może potrwać kilka godzin, kopię bezpieczeństwa maszyny wirtualnej można przywrócić już w kilkanaście minut – czas ten zależy między innymi od wydajności systemu dyskowego.

Dodatkowo, dzięki temu, że kopię zapasową serwera wirtualnego można wykonywać bez przestojów urządzenia, przestoje serwera wirtualnego można prawie całkowicie wyeliminować.

Ponieważ kilka wirtualnych serwerów można umieścić na jednej maszynie istnieje możliwość redukcji kosztów. Najczęściej, maszyny fizyczne wykorzystywane są bardzo nieefektywnie. Maksymalne obciążenie pamięci, mocy obliczeniowej czy zasobów dyskowych występuje tylko w momencie wykonywania skomplikowanych obliczeń, podczas, gdy przez większość czasu – moc obliczeniowa maszyny pozostaje niewykorzystana.

Źródło: http://www.datacenterjournal.com/it/5-ways-realize-server-room-profitability/