Jak już nie raz było wspominane, chłodzenie w centrum danych jest bardzo ważnym elementem. Odpowiednio zaplanowana i dobrana infrastruktura chłodzenia powoduje, że obniżają się nasze rachunki za energię, a co więcej nasz sprzęt działa dłużej, lepiej i wydajniej.

Jednak utrzymywanie odpowiedniej temperatury w dużym centrum danych nie jest rzeczą prostą i jest nie lada wyzwaniem dla kierowników infrastruktury centrum danych.

Jak wynika z ostatnich szacunków IDC, firmy wydają 66 centów na chłodzenie na każdego dolara nowego sprzętu, który został zakupiony.

Na szczęście, istnieją pewne niedrogie i skuteczne sposoby chłodzenia centrum danych. Poniżej prezentujemy trzy z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w chłodzeniu centrum danych:

eOpti-Trax

Network World zauważa, że eOpti-Trax jest nowym ale bardzo obiecującym systemem stosowanym przez Inertech i jego partnera Skanska. Ten szczególny system wymaga instalacji grubych chłodnic wewnątrz każdej z tylnych ścian szaf serwerowych – obszaru, gdzie jest najwięcej generowanego ciepła.

EOpti-Trax system nie wymaga kompresora. To po prostu kanały, odprowadzające gorące powietrze do dachu, gdzie może być wydalona z pomocą kilku zaledwie wentylatorów. eOpti-Trax wykorzystuje tylko niewielką ilość energii i jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rozwiązań chłodzących dzisiaj dostępnych.

Submersion Cooling

W dosłownym tłumaczeniu jest to zatopione chłodzenie, które jest innowacyjnym system stworzonym przez Green Revolution Cooling. Ten unikalny system nieznacznie modyfikuje serwery, a następnie zanurza się je pionowo w cieczy dielektrycznej. Takie rozwiązanie co prawda zmniejsza moc serwera o 15 procent, ale zmniejsza wymaganą moc chłodzenia o ponad 80 procent. Ten szczególny system chłodzenia jest wykorzystywane przez exas Advanced Computer Center i inne duże firmy na całym świecie.

Hot Huts

System chłodzenia Google „hot hut” zmniejsza koszty chłodzenia w centrum danych na dwa sposoby: po pierwsze, system obejmuje uporządkowane wiersze z szaf serwerów ustawione naprzeciwko siebie. Jednostki te są odcięto od całego centrum danych, minimalizując w ten sposób obszar wymagający chłodzenia.

Następnie, jest zainstalowany system chłodzenia na bazie wody, który jest umieszczony pod podniesionymi podłogami w centrach danych. Wentylatory na górze każdej ciepłej „chaty” ciągną powietrze przez wodę i zwalniają ochłodzone już powietrze w centrum danych. Maszyny te sporządzają w ten sposób zamknięty układ chłodzenia i cały cykl się powtarza.

System ten jest bardzo wydajny, ponieważ woda może posiadać więcej ciepła niż powietrze. Jednak firma, która zainstaluje taki system musiałby sprawdzać go regularnie, gdyż nawet niewielki wyciek wody może spowodować wiele szkód.

Utrzymanie komfortowego środowiska pracy

Trzy innowacyjne metody chłodzenia, wymienione powyżej są idealne dla dużych firm zużywających coraz więcej energii do schłodzenia ich coraz większych centrów danych. Podczas implementacji jednej z tych metodach chłodzenia z pewnością trzeba uzbroić się w czas i pieniądze, jednak metody te posiadają wielki potencjał i pomogą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy w długim okresie. Co więcej, są one przyjazne dla środowiska i zapewniają firmom IT i ich menedżerom centrów danych komfortowe środowisko pracy.

 

Źródło: http://www.colocationamerica.com/blog/top-3-innovative-methods-data-center-cooling.htm