Amazon Web Services (AWS) planuje zlokalizować swoje dziesiąte światowe centrum danych w Regionie Autonomicznym Ningxia Hui w północno-zachodnich Chinach, według raportu Economic Weekly.Zgodnie z umową podpisaną pomiędzy AWS i rządem Ningxia, wiele kontenerów wypełnionych serwerami zostanie rozładowanych w Zhongwei, mieście Ningxia.

Ningxia zapewni wiele korzyści dla lokowania centrów danych ze względu na swój klimat. Jej zimno w zimie i chłodne pogody w lecie są dobre dla rozpraszania ciepła z centrów danych.

Region zajmuje również pierwsze miejsce w Chinach w zakresie zdolności wytwarzania energii na jednego mieszkańca i zainstalowanej mocy elektrycznej – cztery razy większej od przeciętnego poziomu krajowego -co więcej region ten posiada jeszcze jedną z najniższych cen energii w całym kraju.

W grudniu ubiegłego roku, AWS podpisał protokół porozumienia z rządami Pekinu i Ningxia i oficjalnie uruchomiła usługi cloud computingu w Chinach.

AWS współpracował również z Pekińskim Sinnet Technology – centrum danych i dostawcą usług internetowych w Chinach – oraz z ChinaNetCenter .

Wcześniej usługi cloud AWS wykorzystywane przez chińskich przedsiębiorstwa były oferowane za pośrednictwem serwerów znajdujących się w Stanach Zjednoczonych, Europie i Afryce Południowej.

Na początku tego roku, Amazon powiedział, że przedsiębiorstwa będą mogły uruchamiać swoje aplikacje w infrastrukturze znajdującej się w Chinach, dzięki temu znacznie skracając czas opóźnienia dostępu do sieci i zwiększając prędkości usług.

Amazon Web Services posiada swoje centra danych w USA, Irlandii, Singapurze, Tokio i Sydney.

Źródło: http://www.datacenterdynamics.com/focus/archive/2014/02/amazon-plans-new-data-center-china