Facebook udostępnił kod, który pozwala na śledzenie online skuteczności zużycia energii (PUE) oraz skuteczności zużycia wody (WUE). Firma stworzyła je dla własnych centrów danych, w nadziei, że inni użyją ich kodu, do stworzenia swoich własnych.

„W duchu przejrzystości, zachęcamy innych również do udostępnienia tych danych”

Lyrica McTiernan, kierownik programu zrównoważonego rozwoju Facebooku, napisał w blogu .

„Aby to ułatwić, dzisiaj jesteśmy otwarci na pozyskiwania kodu przez tych, którzy chcą z niego korzystać.”

PUE został stworzony przez firmę HP i przekazany organizacji z branży data center o nazwie The Green Grid jako prosta metryczka, która porównuje ilość energii zużywanej przez cały budynek centrum danych do ilości energii zużywanej przez urządzenia IT wewnątrz.

Metryczka była przeznaczona do użytku wewnętrznego przez operatorów centrów danych. Mark Monroe, były dyrektor wykonawczy The Green Grid, powiedział podczas panelu na temat wskaźników na konferencji DatacenterDynamics, na początku tego tygodnia, że PUE nie miał być stosowany tak jak wiele firm robi to dzisiaj do ogłaszania ich efektywności energetycznej na zewnątrz.

Pierwotnie wskaźnik PUE miał być łatwym narzędziem dla operatorów centrów danych, które miało pomóc w osiąganiu lepszych wyników. Teraz, wiele firm zdecydowało się opublikować numery PUE jako część ich zewnętrznej komunikacji korporacyjnej, zrównoważonego rozwoju.

Green Grid stworzył WUE na własną rękę, rozszerzając koncepcję zużycia wody w centrum danych, porównując całkowitą ilość wody dostarczaną do wody używanej do chłodzenia środowiska IT.

Facebook uruchomił PUE i pulpit WUE w jego centrach danych w Prineville, Oregon , i Forest City, North Carolina , około rok temu.

Facebook planuje uruchomienie pulpitów dla jego najnowszego obiektu Luleå, Szwecja, centrum danych w ciągu najbliższych miesięcy.

Dostawca chmury i usług hostingowych Rackspace wziął udział w beta testowania kodu. Według Facebooka, firma z San Antonio w Teksasie rozważa go używać dla własnych centrów danych.

Źródło:http://www.datacenterdynamics.com/focus/archive/2014/03/facebook-open-sources-data-center-pue-and-wue-dashboards