Szwedzki Bahnhof jest mistrzem niecodziennych projektów konstrukcji centrum danych. Wszystkie jego projekty są estetyczne, a większość wzorów jego centrum danych wyglądają jakby pochodziły prosto z filmu z przyszłości. Jest „James Bond Villain” data center i modułowe centra danych, które wyglądają jak stacje kosmiczne.

Jeden z najbardziej ambitnych projektów spółki podjął zupełnie nowy kierunek. Bahnhof mówi, że szuka nowego domu dla wyjątkowego centrum danych, które mogłyby również ogrzewać domy w centrum Sztokholmu, powiedział w tym tygodniu prezes Jon Karlung.

Pierwotnym planem firmy było przekonwertowanie ogromny zbiornik gazu ziemnego dawnego gospodarstwa w Sztokholmie w centrum danych. Gazometr jest cylindrycznym budynkiem wzniesionym w 1893 roku, zbudowanym z czerwonej cegły i jest otoczony niesamowitą drewnianą i stalową konstrukcją sufitu, która jak mówi Bahnhof przyczynia się do „sakralnego charakteru miejsca.” Projekt został niestety opóźniony ze względów bardziej przyziemnych .

Serwery które ogrzeją budynki miejskie

Ze względu na opóźnienia w toku politycznych dywagacji na temat gazometru, spółka prowadzi obecnie negocjacje z miastem w innym miejscu. Ideą nowego projektu jest odsprzedawanie energii wytworzoną z nadmiaru ciepła z centrum danych do lokalnego zakładu, które może wykorzystać je do ogrzewania okolicznych domów.

Centrum danych jest jak duży radiator, a jeśli mieszkasz w zimnym klimacie to sprawia, że ma to wiele sensu. Pompujemy ciepło z powrotem i sprzedajemy go do zakładu energetycznego.

„Model finansowy i biznesowy jest dość ważny, ale myślę, że nie będzie to gazometr w tej chwili,” powiedział Karlung. „Jest on zamknięty w politycznych procesach. W międzyczasie, trzeba znaleźć inny pomysł. Model podgrzewania jest czysto finansowy. Jeśli odzyskujesz połowę pieniędzy, to będzie bardzo trudne dla innych, aby z Tobą konkurować. Jeśli masz miasto, które jest zimne w zimie, to musisz je podgrzać. Byłoby dziwne, gdyby to nie zostało zrobione. „

Podobne projekty

W rzeczywistości, koncepcja wykorzystania nadmiaru ciepła do ogrzania pobliskich budynków zostało omówiona w branży i istnieje już kilka implementacji takich koncepcji. TELUS w Vancouver jest najlepszym przykładem. W Londynie, Telehouse zaczęło używać nadmiaru ciepła w Docklands centrum danych do ogrzewania pobliskich domów i biur w 2009 roku. IBM ma centrum danych w Szwajcarii, które ogrzewa pobliskie baseny .

Była też niezwykła koncepcja wysunięta przez naukowców z Microsoft i University of Virginia. Sugeruje się, że duże infrastruktury cloud mogą być rozłożone w biurach i domach, które wykorzystują ciepło spalin z szaf z serwerami w celu uzupełnienia ( lub nawet zastąpienia) systemów grzewczych na miejscu.

Głównym wyzwaniem dla Bahnhof jest znalezienie lokalizacji dla projektu w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. „Powodem, dla którego nie jest to powszechne, jest to, że bardzo rzadko masz zbudowany system grzewczy” powiedział Karlung. „Potrzebny jest miasto, gęsto zaludniony obszar i trzeba systemu ciepłowniczego. Obecnie w Sztokholmie, ciepło jest generowane przez spalanie węgla „.

Modułowy projekt jest żywy

Podczas gdy jeden projekt jest w fazie wprowadzania, Bahnhof pomyślnie uruchomił modułową „stacje kosmiczną” centrum danych, o nazwie Lajka. „Projekt modułowy wszedł w życie kilka tygodni temu,” powiedział Karlung. „To rozwiązanie w kontenerach, ale nie są to kontenery. Jest to obiekt wysokiego bezpieczeństwa w modułowej instalacji. „

Projekt zawiera przestronny moduł o podwójnej szerokości , zbudowany z kuloodpornej stali, która przechowuje serwery

„W tej chwili, sami będziemy go używać”, powiedział Karlung. „Ale są plany na to, i to jest możliwe, aby go kupić.

Firma jest znana z budowy centrum danych”James Bond Villain”, farmy serwerów high-tech zbudowanej w dawnym bunkrze jądrowym pod Sztokholmem. Placówka odzwierciedla przekonanie Karlung, że centra danych nie powinny być tylko fajne – powinni też wyglądać fajnie.

pionen_04_room-view

(Photo: Bahnhof)

Źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2014/04/15/servers-radiators-can-data-center-heat-stockholm/