Wykorzystywano do budowy centrum danych już na prawdę wszystko, od planetarium do mobilnego studia do jogi. Teraz jak się okazuje, kopuła geodezyjna jest bardzo trwałą  konstrukcją pozwalającą na budowę stabilnej struktury o dowolnej wielkości. Stabilność jest bardzo ceniona przy projektowaniu centrum danych dlatego pomysł wykorzystania takiej konstrukcji jest niesamowity. Kopuła geodezyjna („kopuła Fullera”) to nic innego jak wielościan, który odwzorowuje powierzchnię kuli. W kopule geodezyjnej najmniejszym stosowanym elementem geometrycznym jest najczęściej trójkąt równoramienny zbliżony do równobocznego, bowiem jest on najsztywniejszym wielokątem. Geometryczny kształt kopuły geodezyjnej wykorzystywany jest w różnego rodzaju rozwiązaniach architektonicznych jako atrakcyjne, wytrzymałe i samonośne (tzn. niewymagające wewnętrznych podpór) przykrycie dużych powierzchni.

Takie rozwiązanie wziął Perry Gliessman w zakończonym niedawno projekcie centrum danych Oregon Health and Science University. Gliessman, dyrektor technologii i zaawansowanych obliczeń dla IT Grupy Ohsu, powiedział, że spójność konstrukcji kopuły geodezyjnej był tylko jednym z czynników, który wpłynął na tę decyzję. Było to także „napędzany przez szereg wymagań, z których nie najmniejszym jest przepływ powietrza,” powiedział.

Jednym z zadań nowego centrum danych jest utrzymywanie sprzętu o wysokiej wydajności obliczeniowej, co wymaga średniej gęstość mocy 25 kW na szafę. Dla porównania, weźmy pod uwagę fakt, że średnie centrum danych przedsiębiorstwa lub kolokacji rack zajmuje mniej niż 5 kW, według ostatnich badań Uptime Institute.

Nie trzeba dodawać, że Gliessman nie miał „typowych” problemów podczas projektowania centrum danych. Musiał zaprojektować coś, co będzie wspierać ekstremalną gęstości mocy, ale również chciał mieć odpowiednią gospodarkę przestrzeni, tzn, jak największe wykorzystanie wolnego chłodzenia, jakie można osiągnąć, co oznaczało maksymalizację wlotu powietrza z zewnątrz i powierzchni obszarów wydechowy. Konstrukcja kopuły, dawała właśnie takie możliwości.

Zapraszamy do wirtualnej wycieczki po „Data Dome” w Oshu na stronie internetowej uczelni. Jak również do obejrzenia poklatkowego filmu, który  pokazuje budowę tego centrum danych od początku do końca.

źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2014/08/18/geodesic-dome-data-center-design-oregon/