Firmy często kończą z większą ilością miejsca w centrum danych, niż tego potrzebują. Czasami dzieje się tak po zmianie strategii, czasem po odświeżeniu sprzętu IT, a czasem z zupełnie innych bliżej nie określonych powodów. Jednak firma Dell znalazła kreatywny sposób na radzenie sobie z nadmiarem mocy w jednym z jego centrów danych w Waszyngtonie.

Spółka zawarła umowę z dostawcą przestrzeni dla kolokacji serwerów górniczych Bitcoin, którzy oferują miejsce w obiekcie Quincy Dell. Dell rozpoczął przyjmowanie Bitcoin’ów jako zapłatę za swoje produkty, które sprzedaje poprzez swoją stronę internetową, a teraz będzie również gospodarzem infrastruktury, która tworzy sieć górniczą krypto-waluty.

Hosting „koparek” dla Bitcoin jest rosnącym rynkiem niszowym dla dostawców centrum danych. Typowe firmy kolokacji jednak nie mogą zaoferować tego typu usług górnikom Bitcoin. Powód jest bardzo prosty, potrzeba wysokiej gęstości mocy i krótkoterminowych umów, ponadto większość usługobiorców tego typu nie jest skłonnych zapłacić premii za niezawodność,  która jest dużą częścią marży usługodawcy centrum danych.

Bitcoin ASIC Hosting działa we własnym centrum danych w centrum miasta Waszyngton od około trzech lat, ale obiekt jest dość mały i jest prawie pełny. Dell’s Quincy data center ma około 5 megawatów redundantnego zasilania, ale firma używa tylko 1 megawat.

Bitcoin ASIC ma podpisany trzyletni kontrakt z firmą Dell, aby działać jako wyłączny dystrybutor nadmiaru mocy w centrum danych. Oznacza to, że firma hostingowa ma 4 megawaty mocy do swojej dyspozycji.

Jest to niezwykła sprawa, zarówno z punktu widzenia dostawcy centrum danych  i z punktu widzenia użytkownika końcowego Bitcoin. Jednym z głównych powodów dlaczego dla Bitcoin ASIC było to atrakcyjne to to, że Dell był w stanie zaakceptować bardzo krótkoterminowe umowy – do trzech miesięcy, co nie jest czymś typowym.

Czy takie umowy są przyszłością dla centrum danych? Przekonamy się pewnie już wkrótce!

źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2014/10/10/dell-becomes-bitcoin-mining-data-center-provider/