Istnieją pewne specjalizacje, które są unikalne dla branży centrów danych.  Usługi specjalistów w tych dziedzinach zazwyczaj są bardzo kosztowne, jednak są one warte każdego grosza i nie warto na nich oszczędzać.

Ponieważ przedsiębiorstwa poszukują  różnych sposobów racjonalizacji kosztów budowy i eksploatacji centrum danych,  dyrektorzy finansowi mogą skusić się na „tanie” rozwiązania. Chcąc iść na skróty i uzyskać oszczędności zatrudniają stażystów, którzy pracują na umowę zlecenie czy inne podobne formy zatrudnienia.

Jest to częsty błąd, ponieważ wartość specjalistycznych usług centrów danych jest niedoceniana. Poniżej zaprezentujemy sylwetki niektórych niedocenionych bohaterów, którzy w centrum danych są niezastąpieni i wyjaśnimy, dlaczego tak właśnie jest.

Przeprowadzki Serwerów

Chyba każdy z nas kiedyś się przeprowadzał i wie, jak ważna jest dobra ekipa od przeprowadzki, które odpowiednio zajmie się naszymi meblami i drogocennymi sprzętami. Podobno sytuacja jest w przypadku przeprowadzki serwerów lub też ich dostarczania do odpowiedniego obiektu od producenta. Tak na prawdę każdy może spakować serwer w skrzynię i przewieźć ciężarówką czy innym samochodem, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Drogie serwery mogą zostać uszkodzone, zniszczone lub też zagubione. Niedoświadczeni pracownicy mogą podejmować ryzyko, kiedy noszą maszyny. Wielu mężczyzn uważa to za doskonałe ćwiczenie lub jako test ich siły. Specjalistyczne firmy nakładają już pewne ograniczenia i wytyczne. Niektóre firmy dają limit, według którego wszystko o wadze ponad 30 kilogramów musi być przenoszone przez dwie osoby.

Istnieje również inne niebezpieczeństwo, przy zatrudnianiu pracowników jednorazowych. Zdarzały się przypadki, w których pracownicy przeprowadzki uciekali z wszystkimi urządzeniami… .

Sprzątanie Serwerowni

Sprzątaliście kiedyś swoje centrum danych? Nie? To może czas najwyższy. Jeżeli uważasz, że to bez sensu, to spójrz ile kurzu jest na szafach serwerów. Znalazłeś firmę sprzątającą i zastanawiasz się czemu ich usługi są takie drogi? To proste i zaraz wam wszystko wytłumaczymy.

Po pierwsze, zwykła firma sprzątająca nie ma pojęcia o tym jakie cenne rzeczy znajdują się w centrum danych i jak wiele kosztuje, każdy najmniejszy błąd.  Osobom sprzątającym centrum danych trzeba zapłacić więcej, bo muszą mieć jakąś wiedzę techniczną.  W innym wypadku mogą podeprzeć drzwi otwartej serwerowni wiadrem z wodą.

Nieodpowiednie środki czyszczące są innym zagrożeniem. Jednym z horrorów są substancje żrące używane do czyszczenia powierzchni metalowych. Doprowadzają one do powstania płatków cynkowych, które zgarniane są przez zimne powietrze i które następnie krążą wokół całego centrum danych. Dobra firma sprzątająca użyje antystatycznych ściereczek czyszczących.

Warto zapłacić specjalistycznemu personelowi sprzątającemu dodatkowo za to, że będą zwracać uwagę na szczegóły. Jeżeli znają środowisko fizyczne, to wiedzą jak ważne są  praktyki bezpieczeństwa w takich miejscach. Dlatego, niektóre firmy zaczynają zatrudniać były personel wojskowy, ponieważ posiada on odpowiednie szkolenia.

Dekoratorzy Centrum Danych

Wiadomo, że projektowanie wnętrz jest bardzo ważne w centrum danych. Wynika to z ograniczonej ilości miejsca. Jednak istnieje rzecz kluczowa, która na pierwszy rzut oka może wydawać się śmieszna. Jak się okazuje wybór farby jaką pomalujemy pomieszczenie serwerowni odgrywa  kluczową rolę. Jest tak, ponieważ, jak każdy inny materiał w centrum danych,  farba musi być antystatyczna.

Gdy malujesz przed rozpoczęciem budowy, nie ma aż takich problemów jednak po jej zakończeniu są rygory jak w więzieniu. Potrzeba ludzi, którzy wiedzą, jak się zachować, są niezawodni i mają znajomość środowiska.

Pre-Fabrykanci

Modułowe centra danych są coraz bardziej popularne i powstają w coraz bardziej ekstremalnych warunkach, takich jak tundry i pustynie. Ich obsługa wymaga wezwania specjalistów. Zdolność do czyszczenia i utrzymania centrum danych w skrajnych środowiskach wymaga rzadkich umiejętności.

Mark Awas, który zainstalował modułowe centra danych dla Cannon Technologies w odległej bazie na pustyni, mówi, że trzeba dziś specjalizacji w zwalczaniu nowego wroga – piasku, który przenika wszędzie.

Praca w takich warunkach przypomina trochę kosmiczną kapsułę na Marsie. Personel musi wchodzić do pomieszczeń w czystych ubraniach, dlatego musi pozostawić swoją odzież w odpowiednim module i korzystać z prysznica, a następnie śluzy powietrznej – w przeciwnym razie mogli by oni przynieść „śmiertelną” ilość kurzu za każdym razem.

Inne zagrożenie to ciepło. W upalnych warunkach moduł może osiągać i utrzymywać temperatury w granicach  40 ° C przez miesiące. Tu potrzebna jest specjalistyczna wiedza zbyt.  Ludzie pracujący w takich warunkach muszą wyznawać dwie podstawowe zasady, które sprawiają, że są niezastąpieni: nigdy nie zakładaj niczego i nigdy nie idź skróty.

źródło: http://www.datacenterdynamics.com/critical-environment/movers-and-shakers-odd-jobs-in-the-data-center/93823.article