W naszym życiu istnieje wiele problemów i zmartwień. Gdy powstał pierwszy komputer ludzie zaczęli się zastawiać i zadawać pytanie: Czy nadejdzie dzień w którym będą niepotrzebni, a cała praca i wszystkie decyzje będą wykonywane przez maszyny? Ponieważ technologia i maszyny osiągają coraz lepsze wyniki i mogą wykonywać szereg zadań, można ekstrapolować ten trend do punktu, w którym ludzie są po prostu niepotrzebni. Całkowicie zmechanizowana gospodarka i życie codzienne. Możliwe..? Szczerze mówiąc taki scenariusz jest niedorzeczny, a dziś wytłumaczymy dlaczego.

Niektórych rzeczy nie mogą zrobić maszyny

Zacznijmy od tego, że maszyny mogą wykonywać wiele różnych zadań, które jeszcze 10 czy 20 lat temu były niemożliwe do wykonania przez nie. Niektóre rynki pracy aż proszą się o zmechanizowanie ich pracy. Dobrym przykładem jest gastronomia. Może nie każda, sam lubię zjeść w dobrej restauracji z super kucharzem, ale pracownicy „restauracji” typu fast-food na pewno podziękowali by za robota, który za nich przygotuje kanapkę dla głodnego klienta. Skoro robot może zrobić samochód, to z pewnością mógłby równie dobrze przyjąć zamówienie i zrobić przyzwoitego hamburgera na miejscu. W tym miejscu może pojawić się krytyka, że dlaczego robot ma zabierać pracę ludziom…? My powiemy nie zabiera, lecz tylko ułatwia im pracę. Ale to zdanie podkreśla pewien bardzo ważny aspekt, w którym widać, że pomimo ułatwienia, ludzie są wciąż potrzebni do obsługi, kontroli i innych czynności których nie może wykonać maszyna.

Teraz weźmy pod lupę inny przykład – pisanie artykułów. Czy jest możliwe napisanie logicznego, spójnego tekstu przez maszynę lub algorytm..? Oczywiście, że jest. Biorąc pewne fakty i analizy statystyczne, algorytm jest w stanie „wyprodukować” artykuł. Pisanie o gospodarce, rynku akcji i innych jest łatwe, ponieważ istnieje wiele danych, które w  miarę łatwy sposób da się analizować. Co się jednak dzieje gdy trzeba napisać coś na „gorąco”? Wojna, atak terrorystyczny, kataklizm..? Zasadniczo sytuacja sprowadza się do tego, że maszyny mogą wykonywać wiele powtarzających się zadań, ale nie są w stanie wyprodukować nic innowacyjnego lub zupełnie nowego. Mogą powielać jedynie wprowadzone dane.

Każdy z nas na poczekaniu wymyśliłby masę dziedzin w których ludzie są nadal niezastąpieni, dlatego obawy z początku artykułu wydają się być śmieszne.

Kochamy maszyny do czasu, gdy nie myślimy o nich zbyt dużo

A teraz właśnie przyszedł czas, żeby chwilę o nich pomyśleć. Gotowi? Pomyśl o wszystkich możliwościach pracy utraconych z powodu maszyn, takich jak zmywarki do naczyń, samochody, pralki, traktory, spychacze, komputery i tak dalej. Pierwsza myśl..? No wszystko fajnie, ale…te wszystkie urządzenia zabrały prace ludziom. No dobrze, idźmy dalej, ale te maszyny również tworzą wiele możliwości pracy, jak projektowanie i naprawa. Prawda ale…znowu jest to ale. Problemem jest to, że proces mechanizacji nie prowadzi do tworzenia tylu nowych miejsc prac, aby zrównoważyć niszczenie miejsc pracy, które technologia produkuje. Istnieją nawet teorie, że technologia doprowadzi do masowego bezrobocia, czy to możliwe…?

Rozwiązanie problemu

Co więc powinniśmy zrobić gdy zmiany technologiczne niszczą miejsca pracy? Odpowiedź jest prosta: nic.

Po pierwsze, przekonanie, że maszyny będą tworzyć ogromne połacie bezrobotnych obywateli jest śmieszne.

Nadchodzący koniec prawa Moore’a (niektórzy twierdzą, że już się skończyło) oznacza, że moc obliczeniowa nie będzie już notować wykładniczego wzrostu. , pomimo przebytej długiej drogi, są nadal w dużej mierze niezdolny do wykonywania wielu prostych zadań w sposób oszczędny. Istnieją jeszcze zagadnienia niezbadane, które być może zmienią coś w przyszłości, jednak narazie posiadamy tylko i wyłącznie rozmyty obraz tego co może się wydarzyć. Czy 10 lat temu przypuszczalibyśmy, że świat będzie wyglądał tak jak wygląda teraz? Myślę, że nikt się tego nie spodziewał, tak samo jest teraz.

Największym zagrożeniem obecnie mogą być jedynie kiepskie decyzje polityków, które wpłynął na bezrobocie. Niezliczone przepisy i podatki, też nie sprzyjają rozwojowi i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Wnioski

Liczba bezrobotnych jeszcze nie wskazują, że zmiana technologiczna jest zagrożeniem dla ludzi. Pomysł, że kiedykolwiek zabraknie miejsc pracy dla ludzi jest farsą i totalną bzdurą. Możliwe, że tempo rozwoju technologicznego będzie zwalniać w następstwie braku nowej podstawowej teorii fizycznej, aby go podtrzymać. Niektóre prace i przemysły będą cierpieć, ale jak do tej pory, nowe miejsca pracy i branże powstawały w odpowiedzi na zachodzące zmiany. I na koniec ostatnie pytanie, gdyby było masowe bezrobocie, kto kupiłby wszystkie produkty, wyprodukowane przez maszyny?