Do roku 2019 koszt cyberprzestępczości i naruszeń danych wzrośnie do 2,1 tryliona dolarów, tak  przynajmniej wynika z nowego badania opublikowanego przez Juniper Research. Większość tych naruszeń będzie spowodowana istniejącą infrastrukturą.

Juniper raport szacuje, że koszt zagrożeń w 2019 będzie cztery razy wyższy niż koszt w roku 2015, częściowo z powodu powstających nowych produktów cyberprzestępczości.

„Średnia cena za exploit kits wynosi zwykle od 800 dolarów do 1500 dolarów miesięcznie, w zależności od funkcji i dodatków,” powiedział Carl Leonard, główny analityk zabezpieczeń dla Websense w raporcie w kwietniu. „Cena prawdopodobnie pozostanie niska ze względu na wzrost konkurencji.”

Naukowcy przewidują, że większość przestępstw będzie pochodzić od istniejącej infrastruktury i tradycyjnych urządzeń komputerowych. Chociaż mówi się, że nowe zagrożenia są związane z urządzeniami mobilnymi i Internetem przedmiotów, to jest to mało prawdopodobne, że te właśnie obszary będą bardziej zagrożone. Obecnie nie widać zbyt wiele niebezpieczeństw, w postaci szkodliwego oprogramowani na tego rodzaju sprzęt. Wynika to z faktu, że jest to zwyczajnie nieopłacalne. Aktualnie spotykane są dwa rodzaje zagrożenia. Pierwszym z nich jest ransomware czyli oprogramowanie wnikające do wnętrza komputera, którego zadaniem jest zaszyfrowaniu danych należących do użytkownika. Następnie program umieszcza w komputerze notatkę., w której przestępca pisze w niej, co musi zrobić właściciel cennych plików, aby je odzyskać, myślę że bardzo dobrze znane i często spotykane przez użytkowników złośliwe oprogramowanie. Drugi typ to botnety czyli innymi słowy aplikacje, których zadaniem jest wykorzystywanie mocy obliczeniowej sprzętu. To właśnie te dwa rodzaje zagrożenia są aktualnie najbardziej popularne wśród sprzętu mobilnego.

Naruszenia bezpieczeństwa będą nadal najbardziej rozpowszechnione w Ameryce Północnej obejmując ponad 60 procent naruszeń na całym świecie.

źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2015/05/15/cost-data-breaches-cybercrime-will-top-2-trillion-2019/