En + Group, należąca do rosyjskiego miliardera Olega Deripaski, chce zbudować ogromne centrum danych za $ 355 milionów na Syberii Wschodniej – potencjalnie będzie to jeden z największych obiektów tego typu w Azji.

Ze względu na położenie, centrum danych będzie posiadało wolne chłodzenie przez cały rok i będzie zaopatrywane przez tanią energie wodną. Obiekt zaspokoi nowy popyt, który został stworzony przez ustawę, uchwaloną w 2014 roku, która wymaga od wszystkich zagranicznych firm przechowywania danych rosyjskich obywateli na rosyjskiej ziemi.

Projekt będzie realizowany we współpracy z chińskimi partnerami, w tym Huawei i Centrin Systems. Stosowna umowa została podpisana w ubiegłym tygodniu w Pekinie, a prezydent Putin odwiedził swojego chińskiego odpowiednika, prezydenta Xi Jinping.

To będzie największy projekt centrum danych, który ma być podjęty przez Huawei w Rosji.

Podobnie jak za dawnych czasów 

En + Group jest rosyjskim koncernem głównie zajmujący się górnictwem, hutnictwem i energetyką. Oleg Deripaska posiada pakiet kontrolny w United Co. Rusal, największym producentem aluminium na świecie.

Centra danych są nową propozycją firmy. Jego pierwszy obiekt zlokalizowany będzie w Irkucku, jednego z największych miast na Syberii, który jest bliżej Pekinu, niż Moskwy.

Do 2018 pierwsza faza budowy centrum danych powinna się zakończyć. Powinno być  wystarczająco dużo miejsca, aby gościć 1800 stojaków. Jeśli projekt okaże się sukcesem, zakład może udostępnić aż 8000 stojaków do 2024 r.

Energia elektryczna dla witryny zostanie dostarczona przez elektrownie wodną należącą do En +.

Projekt wpisuje się w mapę współpracy handlowej i inwestycyjnej krajów BRICS, i jest wspierany zarówno przez rządy Rosji i Chin.

Co ciekawe, mimo że obiekt będzie znajdować się w Rosji, oczekuje się, że do 80 procent miejsca w Irkucku może być zajęte przez azjatyckie przedsiębiorstwa, przede wszystkim z Chin.

źródło: http://www.datacenterdynamics.com/design-strategy/russian-billionaire-to-build-a-massive-data-center-in-siberia/94738.article