Podróż do pracy może być ryzykowna: na całym świecie, ktoś umiera w pracy co 15 sekund, jak wynika z danych przedstawianych przez UN International Labour Organization. W Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Administracją Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, 12 osób umiera co tydzień z przyczyn związanych z pracą, a w 2013 roku w sumie 71 osób zmarło przez porażenie prądem w pracy.

Międzynarodowa Organizacja Pracy ONZ informuje również, że w latach 2013-14, 28.200.000 dni roboczych zostało utraconych w Wielkiej Brytanii z powodu choroby zawodowej lub uszkodzenia ciała, co kosztowało £ 14,2 mld.

Jeśli pracujesz w centrum danych, oczywiście, że nie musisz się martwić za bardzo. Środowisko i sprzęt IT jest starannie zabezpieczone, więc rzadko może pójść coś nie tak. Bardzo niewiele wypadków odnotowuje się w środowiskach technologicznych, dlatego gdyby kiedyś stworzono listę najbezpieczniejszych miejsc pracy, to centrum danych znalazłoby się wysoko na liście.

Czynniki, które wpływają na bezpieczeństwo centrum danych

Wypadki w miejscu pracy mogą być również złą reklamą. W ciągu ostatnich kilku miesięcy, dwa stosunkowo drobne wypadki w centrach danych spowodowały szerokie zainteresowanie mediów ze względu na miejsce tych wydarzeń czyli w Apple. To co się dzieje się w Apple rzadko pozostaje w Apple, i nie ważne jak bardzo firma stara się zarządzać serwisami informacyjnymi, media zawsze patrzą im na ręce.

Gdy firmę Apple dopadł ogień i wyciek chemiczny, gazet od razu stworzyły odpowiednie nagłówki. Pożar wybuchł wśród paneli słonecznych na dachu w Arizonie w obiekcie firmy Apple. Nikt nie został ranny, ale gdy chlor stosowany do oczyszczania wody dostał się do Maiden w Północnej Karolinie, pięć osób zostało hospitalizowanych. Wszyscy wrócili z powrotem do pracy następnego dnia.

Poza ogniem i wyciekami, bardziej oczywistym niebezpieczeństwem, w centrach danych jest porażenie prądem.

Urządzenia elektryczne w centrach danych zwiększają zarówno ryzyko pożaru; substancje chemiczne w systemy przeciwpożarowe są innym ryzykiem, jednak obydwa te zagrożenia są nieuniknione ze względu na specyfikę środowiska, które wymaga określonych urządzeń.

Szkolenia pracowników i ich doświadczenia zawodowe odgrywają również bardzo ważną rolę. Nowi pracownicy mają wyższe ryzyko obrażeń niż Ci z większym doświadczeniem i dłuższym stażem. Według UK’s Health and Safety Executive, uraz pracy jest cztery razy wyższy dla pracowników w swoich pierwszych miesiącach zatrudnienia, niż dla tych, którzy byli tam co najmniej rok.

Centrum danych jest jeszcze bardzo młodym przemysłem, przez co pracuje w nim wiele nowych pracowników, którym brakuje odpowiedniego doświadczenia. Najbardziej oczywistym sposobem, aby utrzymać pracowników bezpiecznych jest prowadzenie dla nich specjalnych szkoleń, które zwiększą ich świadomość.

Podsumowując, ryzyko pracy w centrum danych jest małe, choć wciąż prawdziwe, i warto dokonać wszelkich starań, aby jeszcze bardziej je zmniejszyć.

źródło: http://www.datacenterdynamics.com/critical-environment/minimize-the-risks-of-working-in-a-data-center/94483.article