Sporo piszemy o skonteneryzowanych rozwiązaniach dla centrów przetwarzania danych, ponieważ coraz więcej firm docenia zalety tych rozwiązań, jeśli chodzi o elastyczność rozbudowy i koszta. Tym razem, zamierzamy przedstawić coś naprawdę wyjątkowego – test kontenera Lampertz Outdoor Security Room poddanego działaniu fal uderzeniowych po bliskiej eksplozji. To nowe spojrzenie na zalety kontenerów – i ich bezpieczeństwo.

Być może test ma prawo wydawać się mocno przesadzony, ale w końcu zarządzanie ryzykiem polega na zajmowaniu się wszelkiej maści, pozornie mało prawdopodobnymi scenariuszami. Także takimi, jak ten, że nasze centrum danych może znaleźć się pod ostrzałem artylerii, w polu rażenia bomb, ucierpieć w wyniku ataku terrorystycznego (którego celem wcale nie musimy być – bezpośrednio – my, a np. znajdujące się w naszym otoczeniu instalacje lub instytucje)… Czy, zwyczajnie, poddane działaniu fali uderzeniowej powstałej w wyniku jakiejkolwiek eksplozji dowolnych, przemysłowych substancji, na których sąsiedztwo jesteśmy skazani, a które należą do grupy stwarzających zagrożenie wybuchu (np. sprężone gazy, opary substancji chemicznych etc.). Wydaje się bez sensu? Cóż, to chyba zależy od tego, jakie jest przeznaczenie naszego centrum danych i jakie dane w nim przetwarzamy. Ocenę ryzyka należy więc przeprowadzić w oparciu o specyfikę ośrodka. Ale dajmy temu spokój… Lepiej zobaczmy, jak kontener Lampertza poradził sobie w warunkach bojowych:

Nam najbardziej podoba się moment, w którym widać – od środka – jak ściany kontenera pochłaniają energię wybuchu. Naprawdę, bardzo ciekawy test i piękny widok. Znów jednak warto postawić wniosek, że do pewnej wiedzy można dojść wyłącznie empirycznie. Chociaż może lepiej, abyśmy nie eksperymentowali we własnym zakresie, przynajmniej, jeśli chodzi o pochłanianie energii wybuchów.

Źródło informacji:
http://www.datacenterknowledge.com

Więcej informacji:
http://www.lampertz.pl/ – strona Lampertz Polska
http://lampertz.com/html/default.asp?site=1_4&lang=en – dokładny opis technologii Lampertz