Firma Cisco na swoim blogu opublikowała film, w którym Douglas Alger (specjalista od projektowania data center ) opowiada o podstawowych czynnikach, które firma Cisco bierze pod uwagę przy wybieraniu lokalizacji dla centrów obliczeniowych.

Podstawowym czynnikiem decydującym o wyborze miejsca lokalizacji centrum obliczeniowego jest historia klęsk żywiołowych (trzęsień ziemi, powodzi, huraganów) na danym terenie. W przypadku pojawiania się niewielkiej liczby kataklizmów na terenie ewentualnej lokalizacji data center należy zabezpieczyć je przed najczęściej pojawiającymi się na danym terenie klęskami żywiołowymi. Gdy teren obfituje w tego rodzaju zdarzenia lepiej zmienić lokalizację data center. W przypadku, gdy firma posiada kilka data center, duże znaczenie ma również odległość między nimi. Odległości powinny być na tyle duże, aby jeden kataklizm nie był w stanie zniszczyć wszystkich. Ważne znaczenie ma również średnia temperatura w danym miejscu. Im chłodniej, tym lepiej, gdyż firma poniesie mniejsze koszty chłodzenia serwerowni.

Kolejnym analizowanym czynnikiem przy wyborze miejsca są zagrożenia ze strony ludzi, a mianowicie bliskość dużych placów budowy, czy dużych zakładów przemysłowych generujących duże wibracje, bliskość lotniska, gdyż w pobliżu lotnisk jest większe prawdopodobieństwo katastrofy, itp.

Duże znaczenie ma również możliwość zabezpieczenia redundantnego zasilania i łącza internetowego, a niestety nie we wszystkich potencjalnych lokalizacjach nowego data center jest to możliwe, czy łatwe do uzyskania. Często pozornie niezależni dostawcy prądu lub dostawcy łącza internetowego korzystają z tego samego źródła, lub w którymś punkcie infrastruktura jest skrzyżowana i pojedyncza awaria może wyłączyć obu dostawców.

Koszty zasilania stanowią większość kosztów działania centrum przetwarzania danych, dlatego też mają one wpływ na lokalizację data center. Wybranie miejsca, gdzie jest dostęp do tańszej energii może być bardzo opłacalne. W dzisiejszych czasach, kiedy ochrona środowiska jest jednym z częściej poruszanych aspektów działania data center, a w komunikatach prasowych częściej można przeczytać o redukcji śladu węglowego niż mocy obliczeniowej centrum, warto wybrać lokalizację, gdzie chociaż część zużywanego prądu będzie pochodziło z tzw. zielonej energii.

Nie bez znaczenia są również koszty wynagrodzeń pracowników, oraz przepisy podatkowe obowiązujące w danym państwie. Poza tym przy wyborze lokalizacji nowego centrum przetwarzania danych warto zwrócić uwagę na koszty budowy i ceny ziemi, gdyż w różnych miejscach różnią się one diametralnie. Lokalne przepisy budowlane w różnych miejscach potrafią być czasem bardzo zaskakujące, więc lepiej zapoznać się z nimi przez startem inwestycji.

W centrum przetwarzania danych położonym na odludziu łatwiej jest utrzymać wysoki poziom fizycznego zabezpieczenia, jednakże w sytuacjach nieprzewidywalnych czas potrzebny na ściągnięcie na miejsce dodatkowego personelu może mieć znaczący wpływ na czas trwania awarii / downtime.

Film w oryginale (ang)