Jako że coraz więksi gracze wchodzą do gry i chcą wydobywać Bitcoiny, operatorzy centrów danych dostosowują swoje rozwiązania w celu dostarczania większej gęstości i wydajności dla infrastruktury wydobywczej. Najnowszym przykładem jest DataTank, nowa oferta od Allied Control, która posiada domy o bardzo wysokiej gęstości, przeznaczone dla sprzętu Bitcoin, które są zanurzone w zbiornikach chłodzących wewnątrz pojemników centrum danych.

Allied Control, firma inżynierska z Hongkongu, mówi, że Datatank może zabezpieczyć przyszłość infrastruktury Bitcoin, pozwalając górnikom szybko odświeżyć swój sprzęt, dzięki czemu stanie on się bardziej wydajny, w szybko zmieniającym i rozwijającym się technologicznym wyścigu zbrojeń w górnictwie kryptowaluty.

Rozwiązanie kontenerowe, które zostało wprowadzone na konferencji Inside bitcoins w Nowym Jorku, może pomieścić 1,2 megawatów narzędzi górniczych, które mieszczą się w zbiornikach wypełnionych cieczą Novec, ciekłym roztworem chłodzenia stworzony przez 3M. Każdy pojemnik może pomieścić sześć zbiorników, a każdy z nich obsługuje 200 kW sprzętu.

Wewnątrz każdego zbiornika, gęsto upakowane są rzędy ASIC (Application Specific Integrated Circuits) które stale pracują, służąc tym samym do tworzenia i śledzenia bitcoinów. Ponieważ jest generowana duża ilość ciepła, Novec odparowuje usuwając ciepło i przechodzi ze stanu ciekłego w gaz.

Moduły: idealne rozwiązanie dla dużych kopalni Bitcoin?

Allied Control uważa, że modułowe obudowy są idealne dla górnictwa Bitcoin, ponieważ ograniczają ilość potrzebnej infrastruktury. Nie jest potrzebna podnoszona podłoga oraz kontrola temperatura pomieszczenia, co pozwala na działanie systemu z wyjątkową wydajnością – Allied Control wykazuje PUE na poziomie 1,01. Sprzęt może zostać zmniejszona do wielkości chipa na płytkach i łatwo zmieniony na bardziej zaawansowany system.

„Wyobraź sobie, że można zrobić komputery, które składają się z nie wiele więcej niż tylko chipa na płycie”

powiedział Kar-Wing Lau, wiceprezes ds. operacyjnych w Allied Control .

„Nie musisz się martwić o odprowadzanie ciepła, dostawy energii elektrycznej, wentylatorów, radiatorów, pompy, lub infrastruktury mechanicznej połączonej razem. Wykonanie systemu kosztuje mniej i nie wytwarza więcej niż niezbędne minimum e-odpadów. Zarabiają przede wszystkim pieniądze szybciej, dla biznesu, które z nich korzysta, a one działają bardziej wydajnie bez marnowania energii do chłodzenia. „

Allied Control twierdzi, że prowadzi rozmowy z kilkoma dużymi górnictwami Bitcoin, o tworzeniu centrów danych w USA. Pojemność 1,2 MW zbiorników pozwala im być zlokalizowanym na obszarach o skromnej pojemności elektrycznej i być rozłożone na wielu rynkach.

allied-control-container

Wizja Allied Control co do wyglądu wielomodułowego centrum górnictwa Bitcoin.
(Image: Allied Control)

Źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2014/04/07/datatank-immersion-containers-industrial-bitcoin-mining/