Wszystkie sekrety mogą wkrótce być przechowywane w „pływających” serwerach. NSA (National Security Agency) testuje wykorzystanie chłodzenia zanurzeniowego dla swoich ogromnych centrów danych, umieszczając serwery w zbiornikach napełnionych płynem chłodzącym, podobnym do oleju mineralnego. Agencja bezpieczeństwa twierdzi, że technologia ta ma potencjał, by znacznie obniżyć koszty chłodzenia.

„National Security Agency’s Laboratory for Physical Sciences (LPS) nabył i zainstalował system chłodzenia olejowego w 2012 i ocenia swoje plusy i minusy,”

„Chłodzenie sprzętu komputerowego za pomocą zanurzenia w oleju może znacznie zmniejszyć koszty chłodzenia; w rzeczywistości, metoda ta ma potencjał, aby zmniejszyć o połowę koszty budowy przyszłych centrów danych. „

NSA mówi, że masywny obiekt Utah, wraz z podobnym w budowie w pobliżu Baltimore , zostaną wykorzystane w celu ochrony krajowych sieci bezpieczeństwa i zapewnienia władzom USA odpowiedniego systemu ostrzegania o zagrożeniach cybernetycznych. Ale jak dobrze wiemy, centra danych agencji stały się punktem zapalnym i  obiektem wielu kontrowersji w związku z publicznie ujawnionymi informacjami na temat tajnych działań gromadzenia danych NSA.

Płyn chłodzący jest używany przede wszystkim w obiektach wysokiej wydajności obliczeniowej (HPC) wymagających wdrożeń o dużej gęstości, które są trudne do zarządzania w przypadku chłodzenia powietrzem.

Green Revolution mówi, że jego obudowy i instalacje serwerowe wypełnione cieczą  mogą schłodzić obiekty wysokiej gęstości za ułamek kosztów chłodzenia powietrzem stosowanym w tradycyjnych centrach danych. Podejście firmy pozwala obsługiwać serwery bez podłogi podniesionej, jednostek klimatyzacyjnych pomieszczeń komputerowych (CRAC) lub agregatów chłodniczych.

Stojaki CarnotJet służące do chłodzenia są wypełnione 250 litrami cieczy dielektrycznej, wraz z serwerami umieszczonymi pionowo w szczelinach w obudowie. Temperatura płynu jest utrzymywana przez pompę z wymiennikiem ciepła za pomocą standardowego obiegu.

Zalety oleju mineralnego

Olej mineralny jest stosowany w trybie chłodzenia zanurzeniowego, ponieważ nie jest niebezpieczny i przenosi ciepło prawie tak dobrze jak woda, lecz nie przewodzi ładunków elektrycznych.

„Podczas gdy olej mineralny nie ma pojemność cieplnej jak woda, to nadal posiada ponad 1000 razy więcej możliwości transportu ciepła niż powietrze”

Podstawową zaletą chłodzenia cieczą jest to, że obsługuje znacznie większą gęstość energii niż chłodzenie powietrzem.NSA stwierdziło, że systemy chłodzenia zanurzeniowego może obsługiwać  30kW na stojaku, w porównaniu do górnego zakresu 10 kW do 15 kW na szafę przy chłodzeniu powietrzem.Chłodzenie zanurzeniowe pozwala również na usunięcie wentylatorów, które są standardem w większości serwerów komercyjnych i utrzymują prawidłowy przepływ powietrza przez obudowy serwera, zużywając około 10 procent całkowitego zużycia energii na serwerze.

Prucnal uznał, że technologia zanurzeniowa ma również potencjał, aby doprowadzić do zmniejszenia liczby awarii sprzętu, utrzymując równomierną temperaturę wszystkich komponentów serwera oraz zmniejszenia ekspozycji na pył i brud.

Wyzwanie

Jednym z potencjalnych wyzwań jest masa stojaków zanurzeniowych, Prucnal pisze, że stojak Green Revolution  załadowany przez serwery i płyn chłodzący może ważyć 3300 funtów, czyli około 1,6 tony.

Jednak to wcale nie odstrasza, ponieważ płynące korzyści mogą być znacznie większe i warto pokonać wszelkie trudności.

„W przypadku dużych centrów danych, w których obciążenie techniczne jest w okolicach 60 MW, koszty budowy mogą zwrócić miliard dolarów”, zauważa. „Oznacza to, że około 500 milionów dolarów są wydawane na infrastrukturę chłodzenia centrum danych. Ponieważ systemy chłodzone zanurzeniowo nie wymagają agregatów chłodniczych, klimatyzatorów, podniesionej podłogi oraz kontroli temperatury i wilgotności itp, oferują znaczne zmniejszenie wydatków inwestycyjnych nad systemami chłodzonymi powietrzem.”

Chłodzenie zanurzeniowe może pozwolić na zwiększenie mocy obliczeniowej przy użyciu mniejszej ilości energii i infrastruktury, a w czasach niepewności fiskalnej, drogą do każdego sukcesu jest  znalezienie sposobów na zwiększenia efektywności przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów.

źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2014/09/04/nsa-exploring-use-mineral-oil-cool-servers/