Firma EMC zaczęła współpracę z usługodawcą Iron Mountain i razem tworzą rozwiązania związane z tworzeniem kopii zapasowych. Sztandarowym projektem firmy Iron Mountain jest podziemne centrum danych, które znajduję się 220 metrów pod ziemią, w jaskini niedaleko Pittsburghu.

Rozwiązania obu spółek skupiają swoją uwagę na urządzeniach tworzących kopie zapasowe, replikacje i deduplikacje danych.

Narodowe Centrum Danych Iron Mountain w Pensylwanii, położone jest w miasteczku o nazwie Boyers, w dawnej kopalni wapienia. Oprócz obsługi centrum danych, Iron Mountain, którego korzenie sięgają  fizycznego przechowywania dokumentów, przechowuje także bębny taśmowe dla studiów filmowych, fotograficznych, archiwa i dokumenty pakietu Office rządu USA z działu Zarządzania Personelem.

Pod koniec ubiegłego roku firma Seagate, inny sprzedawca usług przechowywania danych, wynajął miejsce w podziemnym centrum danych dla swoich kopii zapasowych i odzyskiwania usług z Chmury. Iron Mountain działa jako reseller dla tych usług.

„Nasza współpraca z EMC oznacza,  że firmy mogą chronić swoje dane poza siedzibę firmy, poprawić procesy odzyskiwania danych po awarii i skorzystać z skalowalności i wydajności, którą zapewnia chmura,” powiedział w oświadczeniu Eileen Sweeney, wiceprezes i dyrektor generalny działu zarządzania danymi w Iron Mountain.

Obiekt Iron Mountain w Pensylwanii to nie jedyne podziemne centrum danych. Są one rzadkie, jednak istnieje kilka na całym świecie. Inne istnieją w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

źródło: http://www.datacenterknowledge.com/archives/2015/04/22/emc-and-partner-take-backup-to-underground-data-center/