Operatorzy centrum danych powinni rozważyć użycie nowych rozwiązań, a jednym z nich są kable fluoropolimerowe (PFA). Jeszcze o nich nie słyszałeś…? Czas najwyższy! Fluoropolimery mogą pomóc chronić serwery i okablowanie, chroniąc w ten sposób całą Twoją inwestycje.

W dzisiejszych czasach inwestowane jest sporo czasu i pieniędzy w centra danych. Życie w epoce cyfrowej, w której technologia ma olbrzymie znaczenie dla życia codziennego, tych dwóch rzeczy wymaga. Im więcej pieniędzy jest inwestowanych, tym lepszą technologię posiadamy i lepsze osiągamy wyniki, prawda? Następnie trzeba poświęcić sporo czasu, aby podjąć właściwą opiekę nad nowymi urządzeniami i obiektami. Tylko tak przez długi czas pozostaną w doskonałym stanie wykonując swoje zadania w pełni. Jednym z kroków jakie można podjąć to odnaleźć sposób zapewniający pełną ochronę.

Kabel fluoropolimerowy będzie chronić dane przed przebiciami i nieoczekiwanymi przepięciami. Ma wysoką wytrzymałość dielektryczną (średnio 53kV/mm), wysokie napięcie przebicia i długi okres użytkowania. Kable z tego materiału są produkowane przez wytłaczanie przez co są stosunkowo tanie, a to oznacza, że otrzymasz ochronę krytyczną, bez wysokich kosztów. Najkrócej mówiąc, Twój sprzęt sprzęt serwerowy i szafki będą bezpieczne, a Ty będziesz spać spokojnie.

Ochrona przed gorącem

Produkty z fluoropolimeru jak FEP, PFA i PTFE są w stanie wytrzymać wysokie temperatury przez długi czas przy niewielkiej lub żadnej degradacji strukturalnej. Ta niezwykła właściwość wynika z wyjątkowo ścisłej struktury polimeru, tworzonej przez atomy fluoru w FEP. W centrum danych, rozpraszanie ciepła jest zawsze problem , dlatego prawie wszystkie obiekty wymagają infrastruktury chłodzenia. Jednak przewody biegnące pomiędzy szafami serwerowymi i całej serwerowni mogą być narażone na ciągłe działanie wysokich temperatur. Długotrwałe narażenie na wysokie temperatury może prowadzić do pęknięć plastikowej warstwy ochronnej przewodów po pewnym czasie. Takie mikropęknięcia odsłaniają goły drut, co może skutkować utratą sygnału. Dodatkowo, wytwarza „małą” elektryczną ścieżkę dla przepływu prądu z przewodu, co powoduje poważniejszy problem. Ten scenariusz stwarza realne zagrożenie pożarowe. FEP jest doskonały zaporą między linią zasilania i sprzętu. Przewody FEP wytrzymują temperatury do około 230 °C (450° F), co daje doskonały środek ochrony w serwerowni, niezależnie od tego, ile chłodzisz.

Fluoropolimery są hydrofobowe

Oznacza to, że ani woda, ani substancje zawierające wodę nie mogą zwilżyć FEP lub kabla PTFE.  Mimo, że woda nie jest czymś, czym trzeba regularnie martwić się w centrum danych, to istnieją sytuacja, w której trzeba chronić nawet przed nią. Najczęstszym powodem są, klimatyzatory i ich zapchane rury odpływowe, powodujące wyciek w serwerowni, a także pęknięcia rur, wewnątrz budynku. Powodzie to raczej rzadkie zjawisko, ale realne zagrożenie, zwłaszcza jeśli obiekt znajduje się w pobliżu rzeki, oceanu lub innego dużego akwenu.

Fluoropolimery są trwałe

Fluoropolimery są długotrwałe i chronią przed korozję lepiej niż większość znanych materiałów. Nazwa techniczna, politetrafluoroetylenu, wyjaśnia, że jednostka tego syntetycznego polimeru zawiera dwa atomy węgla i cztery atomy fluoru. Ich geometryczne struktury czynią je odpornymi na prawie wszystko, z wyjątkiem kilku stopionych metali alkalicznych i środkami fluorującymi. Co to oznacza dla centrum danych? To, że nie będzie musiało w najbliższym czasie wymieniać przewodów. Inwestycja ta pozwoli zaoszczędzić firmie w długim okresie.

Są one szeroko stosowane w najbardziej zaawansowanych przemysłach

Unikalne cechy fluoropolimerów, sprawiły że są one jednym z najbardziej rozpowszechnionych produktów w szerokiej gamie produktów i przemysłów. Służą one w licznych projektach zastrzeżonych dla rządu, a także w przemyśle medycznym, chemicznym, hutniczym, środowiskowych, handlowych, mieszkaniowym i energetycznym. Ze względu na skład chemiczny, fluoropolimery są samosmarujące i powodują bardzo mało tarcia. Są one zdolne do utrzymania tej właściwości w temperaturach kriogenicznych -450,67 ° F (-268,15 ° C), a nawet do 620 ° F (327 ° C). Są one wykorzystywane do realizacji projektów w NASA oraz firm, które przecierają szlaki w przemyśle kosmicznym.

Nowe zastosowania dla fluoropolimerów nadal pojawiają się. Tolerancja na wysokie temperatury, bardzo niski współczynnik tarcia, odporność na korozję, doskonała dielektryka i awarii napięcia, bezkonkurencyjne kriogenicznego zachowania, wszystkie te cechy wynikają z unikalnej budowy chemicznej, co sprawia, że fluoropolimery są jednym z najbardziej niezwykłych wynalazków. Rozwijanie i wykorzystanie tych materiałów na pewno zmieni życie codzienne i branże centrum danych.

źródło: http://www.datacenterjournal.com/data-center-benefit-fluoropolymers/