Ilość informacji elektronicznej (np. dokumenty, zdjęcia, e-maile, filmy) w firmie jest oszałamiająca. Przechowywanie wszystkich danych cyfrowych w centrum danych może okazać się zbyt kosztowne. Dlatego cloud storage staje się coraz bardziej popularny wśród wszystkich grup biznesowych. Ale zanim zaczniemy myśleć o przechowywaniu danych w chmurze, trzeba jasno określić swoje potrzeby, mówi Chris Poelker, wiceprezes Enterprise Solutions, FalconStor Software , dostawca ochrony danych, wirtualizacji, backup, odzyskiwanie i katastrof deduplikacji usług .

„Czy wysoka wydajność [i dostępność] są ważne, czy tylko chce archiwizować dane?”

Należy również zrobić rozeznanie przed ostatecznym wyborem, gdzie będziemy przechowywać dane cyfrowe, ponieważ nie wszyscy dostawcy usług typu cloud oferują takie same usługi. Aby pomóc Ci określić, czy cloud storage jest dla Ciebie, i znaleźć odpowiedniego dostawce chmury pamięci, CIO.com zadał dziesiątki pytań ekspertom zarządzania danymi i chmurą pamięci. Oto ich osiem wskazówek dotyczących przechowywania danych w chmurze:

1.Upewnij się, że sprzedawca chmura posiada aktualne certyfikaty centrum danych i inne certyfikaty branżowe. Dostawca chmury [jakiego masz zamiar wybrać] powinien być zgodny z takimi normami prywatności jak HIPAA i PCI, mówi Karl Bickmore, prezes CCNS Consulting , dostawca outsourcingu IT.

„Należy pamiętać, że jeśli usługodawca szyfruje Twoje dane, to następnie usługodawca może odszyfrować Twoje dane,” mówi- Lawrence Garvin, SolarWinds.

„Ponadto, upewnij się, że dostawca jest zgodny z „nowymi przepisami, takimi jak SSAE 16 , który niedawno zastąpił SAS 70, „ mówi Raghu Kulkarni, dyrektor generalny, iDrive , dostawca usług internetowych kopii zapasowych. „SSAE 16 jest krytycznym punktem kontroli, zwłaszcza dla firm z branży danych finansowych oraz w sektorze publicznym, jak i innych branż, w których bezpieczeństwo danych i integralność są ważne.

2. Wybierz dostawcę, który zna swoją branżę. „Czasami nie można iść na łatwiznę i wybrać po prostu największego dostawcę cloud,  kierując się jego reputacją i długowiecznością,” mówi Mark Wojtasiak, Segment Marketing Manager w chmurze w firmie Seagate , dostawca rozwiązań magazynowych.

„Potrzeby przechowywania danych różnią się w zależności od specyfiki jednego czy zupełnie odmiennego drugiego sektora,” mówi Wojtasiak. „Być może Twoja firma jest w dziedzinie finansów, opieki zdrowotnej lub mediów i przemysłu rozrywkowego. Istnieją dostawcy cloud storage, którzy specjalizują się w danej czynności, lub przynajmniej mają tzw. głębokie zrozumienie branży i danych potrzebnych do przechowywania,” mówi. „Taka wiedza i zrozumienie może stanowić ogromną różnicę.”

3. Zrozum ograniczenia przepustowości. „Jeśli masz zamiar używać chmurę jako część strategii tworzenia kopii zapasowych, musisz zrozumieć, ograniczenia przepustowości, zarówno dla początkowej kopii zapasowej dużej ilości danych, a także tego, co się stanie, jeśli będziesz musiał przywrócić dużą ilość danych „, mówi Ed Featherston, Enterprise Architect, Technology Services, Collaborative Consulting . „Czy dostawca oferuje możliwość transferu luzem? Jakie są ograniczenia przepustowości do miejsc usługodawcy?”

„Przechowywanie w Chmurze wymaga przenoszenia danych poza sieci lokalnych jednostek w rozległej sieci, co często prowadzi do wyższych kosztów i wymogów dotyczących przepustowości przechowywania w Chmurze”, mówi Paul McClure, główny technolog, Cloud Solutions Group.

„Koszty przepustowość, potencjału i czasu są ważnymi czynnikami, które należy rozważyć.” mówi McClure.

4. Upewnij się, że dane są szyfrowane. „Przed przeniesieniem poufnych danych do chmury, zapewnij im ochronę poprzez użycie silnego szyfrowania”, mówi Jonathan LACOUR, wiceprezes Cloud w DreamHost . „Niektórzy dostawcy przechowywania mogą oferować szyfrowanie po stronie serwera, ale szyfrowanie danych na własną rękę może być mądrzejsze.”

„Należy pamiętać, że jeśli usługodawca szyfruje dane, to następnie usługodawca może odszyfrować dane,” mówi Lawrence Garvin, szef geek, SolarWinds , dostawca oprogramowania do zarządzania IT oraz narzędzi monitorowania. „Jeśli dane są szyfrowane, zanim zostaną przeniesione, to tylko Ty możesz odszyfrować dane. Upewnij się, że Twoje dane są szyfrowane przed przesłaniem do chmury,”

5. Uważnie przeczytaj SLA przed podpisaniem umowy. (Service Level Agreement) – umowa utrzymania i systematycznego poprawiania ustalonego między klientem a usługodawcą poziomu jakości usług poprzez stały cykl obejmujący: uzgodnienia, monitorowanie usługi, raportowanie, przegląd osiąganych wyników.

„Sprzedawca w SLA powinien zawrzeć gwarancje dla aplikacji i danych które będą u niego gościć. Minimum jakie powinno obejmować to dostęp do danych i systemów, czas reakcji na poziomach istotności normalnej emisji i czasem reakcji w zakresie określonych zagadnień bezpieczeństwa,”mówi Tom Hobika, wiceprezes ds. usług IT, Chello , dostawca usług IT, danych, głosowe i internetowe dla firm.

6. Wiesz ile chmura będzie faktycznie kosztować. „Przy wycenie z usług w chmurze, trzeba zrozumieć w pełni to, co jest określone w miesięcznych usługach i to, co jest opcją dodatkową,” powiedział Casey Burns, kierownik ds. marketingu produktów, Chmury i wirtualizacji w Quantum , dostawcy rozwiązań centrum przetwarzania danych i pamięci masowej.

„Najlepiej jest zrobić kilka modeli kosztorysów porównując istniejące rozwiązania i pełne koszty usługi cloud przed skokiem do basenu cloud ” Burns mówi.

8. Upewnij się, że można odzyskać / przywrócić dane. „Gdy szukasz dostawcy kopii zapasowej, nie zapomnij, aby myśleć o drugiej części równania – odzyskiwanie”, mówi Pete Lamson, wiceprezes dostawcy przechowywania Carbonad .

„Zanim zdecydujesz się oddać dane do dostawcy, dowiedz się, jak szybko będziesz w stanie je odzyskać w razie utraty danych lub zakłóceń, jak wygląda proces przywracania i jaki rodzaj wsparcia można oczekiwać, jeśli napotkasz na jakiekolwiek problemy „Lamson mówi. „To pozwoli Ci ustawić oczekiwania dla biznesu i może pomóc zminimalizować czas przestojów.”

„Wiele usług dokonuje kopii zapasowej i łatwego przywracanie danych, ale szybko i skutecznie może być trudne i kosztowne”, mówi Aaron Saposnik.

9. Wreszcie, dowiedz się czy mają plan awaryjny. „Jeżeli zdecydujesz się opuścić chmurę lub dostawca chmury postanawia Cie zostawić, to czy ma gotowy biznes plan, który pozwoli przenieść Twoje dane do nowej chmury z minimalnym poziomem zakłóceń”, mówi Brian D. Kelley, CIO Portage County, Ohio.

źródło: http://www.networkworld.com/news/2014/041614-9-things-you-need-to-280763.html?page=1