- Poradniki i ciekawostki
- 30 sierpnia 2021
- 0
Jaki wzmacniacz powinienem wybrać? Przewodnik dla początkujących po wzmacniaczach Hi-Fi
Jeśli nie jesteś zorientowany, zakup wzmacniacza może być zniechęcającym zadaniem. Oto przewodnik pierwszych kroków do inwestycji we wzmacniacz stereo.
Jeśli składasz swój pierwszy zestaw hi-fi, prawdopodobnie jesteś już świadomy, że będziesz potrzebował wzmacniacza w swoim systemie. Jest to niezbędna jednostka, która działa jako "mięsień" Twojego systemu. Niezależnie od tego, czego używasz do słuchania muzyki, jest to podłączone do wzmacniacza, który następnie zasila głośniki i reguluje głośność. Ale nie kupuj po prostu pierwszego wzmacniacza, jaki ci się rzuci w oczy! Istnieje kilka różnych typów wzmacniaczy, które musisz najpierw poznać, a my zamierzamy przedstawić ich działanie w bardzo podstawowym zakresie:
Przedwzmacniacz
Zadaniem przedwzmacniacza jest przejęcie sygnału audio o niskim poziomie ze źródła muzyki i przygotowanie go do następnego etapu wzmocnienia. Niektóre urządzenia, takie jak odtwarzacze sieciowe, mają wbudowany przedwzmacniacz, więc nie ma potrzeby dodawania go do swojej konfiguracji.
Wzmacniacz mocy
Wzmacniacz mocy pobiera słaby sygnał z przedwzmacniacza i nadaje mu dodatkowy napęd wymagany do tego, aby był słyszalny przez głośniki.
Wzmacniacz zintegrowany
Wzmacniacz zintegrowany wykonuje pracę zarówno przedwzmacniacza jak i wzmacniacza mocy w jednej obudowie. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli dysponujesz ograniczonym budżetem lub nie masz miejsca na dwa oddzielne urządzenia. Ogólna zasada w hi-fi mówi, że rozdzielenie każdego etapu odtwarzania muzyki na pojedyncze urządzenie daje lepszy dźwięk ogólny.
Kiedy już zdecydujesz się na wybór wzmacniacza, jest jeszcze kilka innych rzeczy, o których należy pomyśleć zanim się na niego zdecydujesz. Upewnij się, że patrzysz na wejścia i wyjścia jednostki, ponieważ to określi, co można podłączyć do niego.
Zastanów się również nad mocą wyjściową wzmacniacza i tym, jak zamierzasz słuchać swojego systemu. Nie ma potrzeby inwestowania we wzmacniacz o ogromnej mocy wyjściowej dla standardowej sesji odsłuchowej. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli wybierzesz ogromny wzmacniacz i użyjesz go w małym pokoju.
Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem hi-fi, czy początkującym, zawsze jesteśmy pod ręką, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania i udzielić Ci naszych rad.
Zobacz również: Wybór Wzmacniacza Do Kina Domowego
Wejścia cyfrowe we wzmacniaczach - dlaczego ich potrzebujemy?
Oto dogłębne spojrzenie na potrzebę stosowania wejść cyfrowych w nowoczesnych wzmacniaczach.
Czasami nie dostrzegamy głębokich zmian wokół nas, ponieważ zachodzą one na tyle powoli, że nie jesteśmy w stanie ich w pełni dostrzec. Dopiero gdy uświadomimy sobie, że wykonywanie codziennych zadań bez internetu jest prawie niemożliwe, a zorganizowanie imprezy z kimś, kto nie ma telefonu komórkowego jest logistycznym koszmarem, zdajemy sobie sprawę, jak wiele rzeczy zmienia się w tle. Kiedy nagle znów zwracasz na coś uwagę, zdajesz sobie sprawę, że wygląda to zupełnie inaczej niż to, co pamiętasz.
Dwukanałowy dźwięk jest kolejnym obszarem, w którym ma to zastosowanie. W ciągu ostatnich kilku lat niemal wszystko, co było oczywiste, zostało postawione na głowie na tyle powoli, że nie zwróciliśmy na to uwagi. Przez niemal cały okres istnienia wysokiej klasy sprzętu hi-fi, tym, co odróżniało go od sprzętu gorszej jakości było to, że był on dosłownie oddzielony. Dzieliło się na osobne pudełka, które miały bardzo zdefiniowane role: źródło (gramofon, CD itp.), wzmacniacz (który mógł być podzielony na przedwzmacniacz i końcówkę mocy) i kolumny. Jeśli chciałeś mieć dodatkową funkcję, dodawałeś kolejne pudełko.
W przypadku cyfry, oznaczało to, że posiadałeś urządzenie, które odtwarzało wybrany przez Ciebie format cyfrowy, dekodowało go i wysyłało przez analogowy interkonekt do Twojego wzmacniacza. Czasami ludzie decydowali się na osobny DAC (konwerter cyfrowo-analogowy), aby zwiększyć wydajność, ale efekt końcowy był wciąż taki sam; wzmacniacz otrzymywał sygnał analogowy jako wejście. Odejście od fizycznych nośników zmieniło te zasady. Wiele źródeł nie jest tymi, które nawet nie przeszłyby przez myśl konstruktorowi dwadzieścia lat temu i z tego powodu wymagania, jakie stawiamy wzmacniaczom uległy zmianie.
Podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy, które robimy, nasza decyzja o wyposażeniu naszych wzmacniaczy w wejścia cyfrowe nie oznacza, że uważamy, iż oddzielne urządzenia źródłowe odeszły do lamusa (wciąż je produkujemy, aby to udowodnić!). Stanowi ona wyraz naszego uznania, że wymagania stawiane urządzeniom źródłowym zmieniają się i że aby sprostać ciągle zmieniającym się wymaganiom, musimy zmieniać się wraz z nimi. Podłącz co chcesz, jak chcesz i ciesz się muzyką.